MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE 1920–1930
< Poprzednie | Następne > |
MIĘDZYNARODOWE TARGI GDAŃSKIE 1920–1930. Pierwsze, zorganizowane przez Zarząd Miasta Gdańska, odbyły się 18–25 II 1920 pod nazwą Danziger Frühjahrsmesse (Gdańskie Targi Wiosenne). Odbyły się w przekazanej w 1920 roku władzom miejskim Gdańska i przebudowanej na potrzeby targów hali dawnych magazynów wojskowych (ehmaliges Korpsbekleidungsamt) przy Wallgasse 15C (ul. Wałowa; Hala Międzynarodowych Targów Gdańskich). Wzięli w nich udział wystawcy z Niemiec, Anglii, Szwajcarii, Skandynawii i Polski, łącznie 58 firm. Pokazywano wyroby dla gospodarstw domowych, meble, szkło, urządzenia elektryczne i pomiarowe, lekarstwa oraz wyroby przemysłu drzewnego i papierniczego. Drugie, pod nazwą Danziger Internationale Messe, zorganizowane przez spółkę Danziger Internationale Messe AG miały miejsce 2–5 X 1924 w hali przy Wallgasse 15C oraz w prowizorycznych pawilonach przy Wallgasse i sąsiedniej, Schüsseldamm (ul. Łagiewniki). Udział wzięły firmy z 20 państw europejskich, w tym Polski, oraz z USA i Ameryki Południowej, oferujące surowce spożywcze: kawa, kakao, owoce cytrusowe.
Trzecie i czwarte Danziger Internationale Messe, zorganizowane przez tę samą co poprzednio firmę, pod nazwą Frühjahrsmesse (Targi Wiosenne) odbyły się 5–8 II 1925 roku i pod nazwą Herbstmesse (Targi Jesienne) 24–27 IX 1925 w hali przy Wallgasse. W targach wiosennych w roku 1925 z powodu niemiecko-polskiej wojny celnej udziału nie wzięły firmy polskie, w jesiennych z tego samego powodu firmy niemieckie. W tych ostatnich, wśród 300 firm zagranicznych, udział wzięły po raz pierwszy firmy greckie i radzieckie.
Z powodu deficytu i trwającego sporu w sprawach handlowych między Polską a Niemcami firma Danziger Internationale Messe AG ogłosiła upadłość i 31 X 1927 została rozwiązana. Próby reaktywowania po roku 1927 międzynarodowej działalności targowej w Gdańsku z powodu trwającego od 1929 kryzysu w gospodarce światowej zakończyły się niepowodzeniem.