WYBICKI JÓZEF, działacz gdańskiej Polonii

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Józef Wybicki
Józef Wybicki

JÓZEF WYBICKI (3 XI 1866 Niewierz koło Brodnicy – 28 IV 1929 Toruń), lekarz, działacz społeczny i polityczny. Pochodził z rodziny generała Józefa Wybickiego (pradziadek był bratem stryjecznym generała). Syn Michała i Heleny z domu Sulerzyskiej (zm. 25 IX 1915 Gdańsk). Maturę zdał w 1888 w gimnazjum w Brodnicy, w latach nauki należał do tajnego Kółka Filaretów im. Karola Marcinkowskiego. Medycynę studiował na uniwersytetach we Wrocławiu, Berlinie i Lipsku, na tym ostatnim był współzałożycielem (i w 1893 prezesem) Towarzystwa Akademickiego „Unitas”, stawiającego sobie za cel opieką kulturalno-oświatową nad robotnikami polskimi pracującymi w Niemczech. W Lipsku, w 1895, uzyskał też doktorat.

W latach 1895–1920 lekarz pediatra w Gdańsku, mieszkał przy Langgasse 9 (ul. Długa), praktykę prowadzi przy Reitbahn 3 (ul. Bogusławskiego). Okresowo współpracował ze szpitalem Najświętszej Maryi Panny. Podczas I wojny światowej, w okresie 1914–1918, zmobilizowany, był lekarzem wojskowym w Gdańsku.

W latach 1918–1920 był przywódcą gdańskiej Polonii. Od grudnia 1918 gdański podkomisarz Naczelnej Rady Ludowej z Poznania ( Podkomisariat Naczelnej Rady Ludowej w Gdańsku), w 1919 komisarz na teren Pomorza, kierował tajnymi przygotowaniami do zbrojnego przywrócenia Macierzy Gdańskiej z Pomorza, zabezpieczał archiwa i materiały instytucji gdańskich. 8 II 1920 na Dworcu Głównym witał przybywającego do Gdańska pierwszego Komisarza Generalnego RP w Gdańsku, Macieja Biesiadeckiego. 10 tego miesiąca w tym samym miesiącu na czele delegacji gdańskich Polaków witał przejeżdżającego przez Gdańsk generała Józefa Hallera. Przekazał dwa pierścienie, które tego samego dnia posłużyły w Pucku do symbolicznych zaślubin Polski z morzem, czego był świadkiem towarzysząc od Gdańska generałowi. Od lata 1920 do października 1921 był starostą pomorskim, organizatorem polskiej administracji na terenie województwa pomorskiego. Od października 1921 do kwietnia 1922 minister byłej dzielnicy pruskiej. Po likwidacji ministerstwa ponownie był, od kwietnia 1922 do śmierci, starostą pomorskim. Z racji pełnionej funkcji od 1 VII 1920 mieszkał w Toruniu.

Przyczynił się do elektryfikacji w województwie pomorskim (rozbudowa elektrowni w Gródku, budowa elektrowni Żur), do naprawy i rozbudowy zniszczonych podczas I wojny światowej dróg i mostów. Był współzałożycielem Pomorskiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń i Pomorskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej. Działał społecznie w wielu organizacjach, między innymi w Instytucie Bałtyckim, Towarzystwie Naukowym w Toruniu, Towarzystwie Pomocy Naukowej, Polskim Czerwonym Krzyżu, Pomorskim Towarzystwie Walki z Gruźlicą, Pomorskim Towarzystwie Opieki nad Dziećmi, Lidze Obrony Powietrznej Państwa, Towarzystwie Przyjaciół Harcerstwa, Towarzystwie Obrony Kresów Zachodnich.

Kawaler Krzyża Virtuti Militari V klasy oraz Komandorii z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski II klasy, Kawaler Krzyża Rycerskiego św. Grzegorza i Krzyża Organizacji Wojskowej Pomorza, Szambelan Jego Świątobliwości Papieża Piusa XI. Zmarł po ataku serca podczas patriotycznej manifestacji w Toruniu, pochowany w grobowcu rodzinnym w Mszanie koło Brodnicy.

Żonaty był z Janiną z Chełmickich (24 VIII 1872 Okalewo koło Rypina – 13 XI 1934 Warszawa), między innymi 23 VII 1920 główną współorganizatorką i pierwszą przewodniczącą (prezeskę) Polskiego Czerwonego Krzyża w Gdańsku (oddział zalegalizowany przez polski Okręg Pomorski 5 XI 1920, przez władze niemieckie 24 tego miesiąca), w Starogardzie i Tczewie, wiceprezeską Prezydium Zarządu Okręgu Pomorskiego PCK, pierwszą przewodniczącą Polskiego Białego Krzyża w Toruniu. W swoim prywatnym mieszkaniu założyła w 1920 szwalnię na potrzeby PCK. Ojciec Marii (27 IV 1901 Gdańsk – 3 XI 1968 Toruń), absolwentki gdańskiej Szkoły Średniej dla Dziewcząt im. Wiktorii (Victoriaschule) (1916), Ècole Superieure du Comerce we Fryburgu (Szwajcaria, 1916–1919), Kursu Czerwonego Krzyża, pracującą w lazaretach wojskowych w Poznaniu (1920), Kursów Ogrodniczych (także w Poznaniu, 1921–1924), działaczki polonijnej i społecznej, od 1928 zamężnej za Adriana Chełmickiego, właściciela Okalewa (majątku ziemskiego w powiecie rypińskim), podczas II wojny światowej aresztowanej 19 III 1940, przetrzymywanej w więzieniu w Berlinie-Charlottenburgu, od stycznia 1941 w KL w Ravensbrück, po wyzwoleniu z obozu od 15 V 1945 wraz z jedyną córką Teresą Bonawenturą Marią w Polsce. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania