IZBA PAMIĘCI WINCENTEGO POLA, Sobieszewo

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wincenty Pol
Wincenty Pol, Północny wschód Europy i hydrografija Polski, Lwów 1876, strona z propozycją nowej nazwy: Śmiała Wisła

IZBA PAMIĘCI WINCENTEGO POLA, Gdańsk–Sobieszewie, ul. Turystyczna 3. Funkcjonuje od 1974, od 2012 jako Centrum Wystawiennicze Wyspy Sobieszewskiej i Ujścia Wisły im. Wincentego Pola Gdańskiego Archipelagu Kultury (GAK), nieformalnie powszechnie nadal używana jest pierwotna nazwa. Muzeum poświęcone polskiemu pisarzowi, geografowi i podróżnikowi Wincentemu Polowi (20 IV 1807 Lublin – 2 XII 1872 Kraków), przybliżające życiorys i twórczości artysty, prezentuje także dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe Wyspy Sobieszewskiej oraz Żuław Wiślanych.

Izba powstała w 1974 z inicjatywy Komisji Krajoznawczej Polskiego Towarzystwa Turystyczno–Krajoznawczego. Lokalizacja na Wyspie Sobieszewskiej upamiętnia pobyt Wincentego Pola w tych okolicach na przełomie lat 30. i 40. XIX wieku. Poeta opisał wówczas krajobraz Żuław Wiślanych, stworzył mapy hydrograficzne terenu oraz po raz pierwszy użył terminu „Śmiała Wisła” dla nowo powstałego w 1840 ujścia rzeki (zob. Wisła).

Pierwszym lokum Izby była jedna z sal Szkoły Podstawowej nr 87 przy ul. Tęczowej. Ekspozycja mieściła się wówczas w pięciu gablotach. W 1977, dzięki staraniom Komitetu Osiedlowego w Sobieszewie, Izba przeniosła się do sali ekspozycyjnej w budynku przy ul. Turystycznej 3, zajmowanym również przez „Bibliotekę na Wyspie” – sobieszewską filię Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, siedzibę Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, a także prywatne mieszkanie. Izbą do 2006 zarządzali opiekunowie społeczni, a także Rada Osiedla Sobieszewo, od 2006 opiekę sprawuje oddział GAK – Wyspa Skarbów.

W zbiorach muzeum znajduje się ponad 200 eksponatów związanych z życiem i twórczością Wincentego Pola, przekazanych przez prywatnych darczyńców (między innymi przez prawnuka artysty, Adama Pola) oraz instytucje (przede wszystkim przez Muzeum Narodowe w Lublinie). Są to między innymi fotokopie rękopisów i korespondencji, fotografie, mapy i obrazy. W muzeum przechowywane są także przedmioty codziennego użytku i o charakterze etnograficznym z regionu Żuław Wiślanych i Wyspy Sobieszewskiej, wiele z nich przekazanych przez etnografa i muzealnika Longina Malickiego, mieszkańca Sobieszewa. Do eksponatów należą między innymi: żuławska misa gliniana należąca prawdopodobnie do rybaka Pawła Rućksa ze Świbna, obiekty związane z żeglugą morską (jak kleszczka, czyli iglica drewniana służąca do wiązania i naprawy sieci szprotowych wykonana przez rybaka Daniela Tesmera ze Świbna) oraz księgozbiór dziewiętnastowiecznych wydań dzieł Wincentego Pola (poezje zebrane w tomy oraz dzieła pisane prozą). Od 2007 muzeum posiada również bogate zbiory exlibrisu, którego podstawą są prace zebrane podczas 1. edycji Międzynarodowego konkursu na Ekslibris z okazji 200. rocznicy urodzin Wincentego Pola. W początkach 2023 zbiory ekslibrisów liczyły około 2000 prac pochodzących z Polski, jak i z zagranicy, między innymi z Chin, Urugwaju, Brazylii i Argentyny.

Izbę Pamięci Wincentego Pola dostępna jest do zwiedzać w godzinach pracy Wyspy Skarbów GAK. Instytucja organizuje również warsztaty dla dzieci „Mój Morski Atlas – zostań kartografem” oraz „Wyspa konstruktorów – łączymy brzegi”. Wyspa Skarbów GAK zbiera pamiątki związane z Wincentym Polem, organizuje tematyczne wydarzenia i konkursy z nim związane. Jednym z przykładów jest Polówka, czyli imprezy o różny charakterze, które związane są z urodzinami Wincentego Pola, czy sesje krajoznawcze (np. „Wincenty Pol na Żuławach i Pomorzu”, listopad 2006). Muzeum, oprócz wystawy stałej, organizuje wystawy czasowe przy okazji cyklicznych wydarzeń kulturalnych, np. Europejskiej Nocy Muzeów czy Europejskich Dni Dziedzictwa. Marcin Szeląg


Opiekunowie Izby Pamięci Wincentego Pola
Lata Imię i nazwisko
1974–2006 Ryszard Sykisz
1974–2006 Jan Sidorczak i Rada Osiedla Sobieszewo
2006– Wyspa Skarbów GAK

2006–2007 Monika Roguszczak
2007– Paweł Jarczewski

Marcin Szeląg
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania