BAUM MARIE, uczona
< Poprzednie | Następne > |
MARIE BAUM (23 III 1874 Gdańsk – 8 VIII 1964 Heidelberg), uczona. Córka Georga Wilhelma Bauma i Florentin Lejeune-Dirichlet, siostra Rebecki Baum. Po kursach w Gdańsku w szkole średniej dla dziewcząt imienia Wiktorii (Victoriaschule) ze względu na zakaz nauki kobiet w Niemczech, maturę zdała w Szwajcarii. Studiowała tam chemię i biologię, od 1899 doktor, poświęciła się pracy badawczej i politycznej. Wiele lat związana z uniwersytetem w Heidelbergu, honorowa obywatelka tego miasta.
Po 1902 działała w wielu organizacjach niemieckich i międzynarodowych związanych z walką o prawa kobiet. Współzałożycielka stowarzyszeń demokratycznych i wspierających udział kobiet w pracy zawodowej i społecznej, w tym w 1925 w Berlinie-Schönebergu „Die Deutsche Akademie für soziale und pädagogische Frauenarbeit“ ("Instytut Do Spraw Udziału Kobiet W Działalności Zawodowej i Społecznej"). W 1930 opublikowała rozprawę Das Familienleben in der Gegenwart. 182 Familienmonographien (182 biogramy współczesnych rodzin niemieckich). Na uniwersytecie prowadziła badania naukowo-socjologiczne i wykłady z tej tematyki. W czasach hitlerowskich prześladowana przez Gestapo za żydowskie pochodzenie babki matczynej, Rebeki Mendelssohn, żony profesora matematyki Petera Gustava Lejeune-Dirichlet, a tym samym – według nomenklatury hitlerowskiej – także i półżydówki matki. Od 1941 prowadzono w jej domu rewizje w poszukiwaniu antypaństwowych materiałów.
W 1946, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, powróciła do badań naukowych i działalności społecznej wśród studentów uniwersytetu w Heidelbergu, tworząc kluby dyskusyjne. Była autorką wstępu do niemieckiego wydania pamiętnika holenderskiej żydówki Anny Frank (Tagebuch Anne Frank, Heidelberg 1950).
Pochowana na cmentarzu Bergfriedhof w Heidelbergu. Jej imię otrzymała szkoła zawodowa w Heidelbergu, a w 2000 jej imieniem nazwano jedną z ulic w Karlsruhe.