CMENTARZE NA TERENIE ŚRÓDMIEŚCIA. STARE MIASTO
Z Encyklopedia Gdańska
< Poprzednie | Następne > |
Szpitala św. Jerzego, ul. Elżbietańska, ul. Bielańska (St. Elisabeth-Kirchengasse, Weißmönchen-Kirchengasse), katolicki. Powstał przed rokiem 1355 wraz z założeniem szpitala, na miejscu obecnego q kościoła św. Józefa, zanikł wraz z jego budynkiem.
Szpitala św. Elżbiety, ul. Wały Jagiellońskie, ul. Elżbietańska (St. Elisabeth-Wall, St. Elisabeth-Kirchengasse), katolicki. Powstały w roku 1394 q szpital św. Elżbiety od początku otrzymał prawo założenia cmentarza, do czasu uruchomienia którego miał korzystać z cmentarza q szpitala św. Jerzego. W roku 1554, przy okazji budowy bastionu św. Elżbiety, cmentarz elżbietański został zasypany. Do początku XX wieku nazwę St. Elisabeth-Kirchof nosiła ulica między obecną ul. Wały Jagiellońskie a zabudowaniami szpitala i kościoła.
Św. Brygidy. W roku 1394 zgodę na założenie cmentarza przy zakładanym klasztorze uzyskały q pokutnice, co przejął działający od roku 1396 klasztor q brygidek. Cmentarz powstał przy kościele q św. Brygidy, nad Radunią, notowany był na planach miasta jeszcze w początku XX wieku.
Św. Jakuba (St. Jacob-Kirchhof),ul. Łagiewniki (Schüsseldamm), katolicki; od połowy XVI wieku ewangelicki. Założony około roku 1436 przy q szpitalu i q kościele św. Jakuba, przeznaczonych dla starych i chorych żeglarzy. Zamknięty w 1666, teren przeznaczono na miejsce suszenia i bielenia szpitalnej bielizny, zmarłych chowano w obrębie kościoła. Zajmował prostokątną działkę z kościołem w jej wschodniej części. Otoczony murem z bramami, którego część zachowała się wzdłuż północnej granicy. Od zachodu na teren cmentarza prowadziła obecnie nieistniejąca brama.
Św. Bartłomieja (St. Bartholomäi-Kirchhof), ul. Św. Bartłomieja (St. Bartholomäi-Kirchgasse), parafialny, katolicki, od roku 1524 ewangelicki. Pierwotnie zlokalizowany na Młodym Mieście, przy tamtejszym q kościele Św. Bartłomieja (podczas lokacji q Młodego Miasta w 1380 na kościół św. Bartłomieja i przylegający doń cmentarz wyznaczono działkę 120 × 80 m). Zamknięty i zniszczony po 1455. Nowy cmentarz założono po przeniesieniu na Stare Miasto kościoła św. Bartłomieja. Na prostokątnej działce z kościołem we wschodniej części, między obecnymi ulicami: Łagiewniki, Gnilną, św. Bartłomieja i Zaułkiem św. Bartłomieja. Zajmował około 0,5 ha, otoczony był murem z bramami, którego część zachowała się wzdłuż północnej granicy działki (ul. Gnilna). Od zachodu prowadziła do niego wybudowana w XVII wieku brama zwieńczona figurą św. Bartłomieja, zniszczona podczas burzy w 1892. Zamknięty w 1821, część nagrobków istniała do II wojny światowej, obecnie teren uporządkowany jako otoczenie kościoła. Nazwę St. Bartholomäi-Kirchhof nosiła obecna ul. Zaułek św. Bartłomieja.