SCHUCHT ARTUR, lekarz
< Poprzednie | Następne > |
ARTUR SCHUCHT (30 VI 1878 Brunszwik – 23 VI 1912 Gdańsk), lekarz. Syn profesora gimnazjum. Po studiach medycznych i krótkim zatrudnieniu w szpitalu w rodzinnym mieście został pracownikiem kliniki dermatologicznej we Wrocławiu, prowadzonej przez prof. Neitzera, ożenił się z jego siostrzenicą, Louisą Friedenthal. Zajmował się badaniami bakterii z rzędu Spirochaetes. W Gdańsku od 1906, prowadził w hotelu Deutsches Haus ( Hotele. Tabela: Hotele do 1945 roku) przy Holzmarkt 12/14 (Targ Drzewny) prywatny gabinet lekarski o wielu specjalizacjach: w zakresie urologii, chorób skóry (zwłaszcza toczenia rumieniowego), wykonywał również badania rentgenem. Czasowo pracował w szpitalu Najświętszej Marii Panny na Dolnym Mieście. Mieszkał w Sopocie.
Był sekretarzem Zachodniopruskiego Towarzystwa Żeglugi Powietrznej, brał udział w 14 rejsach balonowych, z czego w siedmiu pełnił rolę dowódcy. W niedzielę
23 VI 1912, w czasie akademickich mistrzostw sportowych Niemiec w Gdańsku, pilotował balon „Danzig”, startujący z placu ćwiczeń przy koszarach artyleryjskich (Artillerie-Kaserne I) przy Wallgasse (ul. Wałowa). Podczas nagłej zmiany pogody (pojawienie się silnego wiatru), balon uderzył w gzyms ostatniego piętra i w komin budynku przy ul. Wałowej 5 (w pobliżu gazowni), wypadł z rozkołysanej gondoli balonu, zahaczając o drzewo (kasztanowiec) spadł na ulicę. Zmarł w karetce wiozącej go do szpitala. Z trzech pasażerów student Haffenbach wyskoczył z gondoli w chwili gdy dotknęła ona wód Motławy i dopłynął do brzegu, niegroźnym obrażeniom uległ profesor Föttinger, do szpitala Miejskiego we Wrzeszczu trafiła będąca w szoku asystentka Artura Schuta, panna Heinzelmann. Pochowany został w rodzinnym mieście.