ZWIĄZEK MIAST BAŁTYCKICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

ZWIĄZEK MIAST BAŁTYCKICH (Union of the Baltic Cities, UBC), organizacja powstała w 1991 roku w Gdańsku, zrzeszająca miasta z regionu Morza Bałtyckiego. Po przemianach ustrojowych przełomu lat 80. i 90. XX wieku była pierwszą platformą współpracy lokalnych władz regionu bałtyckiego, stawiających sobie za cel działanie na rzecz demokratycznego, ekonomicznego, zrównoważonego rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego oraz reprezentującą interesy miast członkowskich wobec władz regionalnych, rządowych i europejskich.

Za główne cele związku uznano: 1) systematyczną wymianę doświadczeń między miastami członkowskimi, 2) udzielanie poparcia i pomocy miastom członkowskim w prowadzeniu prac badawczych, publikowaniu wydawnictw poświęconych problematyce Morza Bałtyckiego i obszarów do niego przylegających, 3) promocję zainteresowania historią, ekologią i dziedzictwem kulturowym regionu bałtyckiego, 4) udzielanie poparcia staraniom zmierzającym do rozwoju kontaktów międzyludzkich, w szczególności między młodzieżą miast członkowskich, 5) współdziałanie i podejmowanie inicjatyw z rządami państw regionu bałtyckiego, z organizacjami międzynarodowymi na rzecz rozwiązywania problemów wynikających z rozwoju gospodarczego regionu Morza Bałtyckiego i ochrony jego środowiska naturalnego, 6) utrzymywanie kontaktu ze strukturami Unii Europejskiej (UE) oraz z Radą Europy.

Związek założyły 32 miasta, obecnie liczy około 100 miast z 10 krajów (z Danii – 9, z Estonii – 16, z Finlandii – 12, z Łotwy – 8, z Litwy – 9, z Niemiec – 5, z Norwegii – 2, z Rosji – 7, ze Szwecji – 22). Z Polski należy do Związku 14 miast: Chojnice, Elbląg, Gdańsk, Gdynia, Koszalin, Krynica Morska, Łeba, Malbork, Międzyzdroje, Pruszcz Gdański, Reda, Słupsk, Sopot i Szczecin. Działa 13 komisji: Współpracy Gospodarczej, Kultury, Edukacji, Energii, Środowiska, Równouprawnienia, Zdrowia i Spraw Socjalnych, Społeczeństwa Informacyjnego, Sportu, Turystyki, Transportu, Planowania Przestrzennego, Młodzieży oraz Grupa Zadaniowa do spraw UE. Siedziba sekretariatu znajduje się w Gdańsku przy ul. Wały Jagiellońskie 1 ( Nowy Ratusz). RED

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania