WIZYTA PREZYDENTA DEMOKRATYCZNEJ REPUBLIKI WIETNAMU HO CHI MINHA W GDAŃSKU, 1957

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA PREZYDENTA DEMOKRATYCZNEJ REPUBLIKI WIETNAMU HO CHI MINHA W GDAŃSKU (19 V 1890 Cụm di tích Hoàng Trù, Wietnam – 2 IX 1969 Hanoi, Wietnam), polityka, prezydenta Demokratycznej Republiki Wietnamu w latach 1945–1969, premiera Demokratycznej Republiki Wietnamu w 1954, członka założyciela i przywódcy Komunistycznej Partii Indochin. „Ho Chi Minh” było jego pseudonimem partyjnym z okresu nielegalnej pracy i po wietnamsku oznaczał „niosący światło”.

21 VII 1957 przybył do Polski z rewizytą na zaproszenie Rady Państwa i rządu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, w kwietniu 1957 przedstawiciele polskiego rządu z premierem Jerzym Cyrankiewiczem na czele odwiedziła wietnamskie Hanoi. Samolot z delegacją wietnamską przyleciał z Pragi o godzinie 12:30 na warszawskie lotnisko Okęcie. Prezydentowi Wietnamu towarzyszyli: członek Biura Politycznego Wietnamskiej Partii Pracujących Hoàng Văn Hoan, minister kultury Hoang Minh Giam i wiceminister zdrowia Pham Ngoc Thach. Na lotnisku goście zostali powitani między innymi przez członków Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR): I sekretarza Władysława Gomułkę, przewodniczącego Rady Państwa Aleksandra Zawadzkiego, premierów: Jerzego Cyrankiewicza, Stefana Jędrychowskiego, Ignacego Loga-Sowińskiego, Adama Rapackiego, Romana Zambrowskiego, sekretarza Komitetu Centralnego PZPR Zenona Kliszkę, wiceprezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza, przedstawicieli władz naczelnych stronnictw politycznych, prezesa Polskiej Akademii Nauk Tadeusza Kotarbińskiego, przewodniczącego Prezydium Stołecznej Rady Narodowej Zygmunta Dworakowskiego, generałów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego i członków ambasady Demokratycznej Republiki Wietnamu w Polsce.

23 VII 1957, około 9:30, prezydent Wietnamu z osobami towarzyszącymi wylądował na lotnisku w Gdańsku–Wrzeszczu. Delegację witali między innymi I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Józef Machno, członkowie Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (WRN) z przewodniczącym Józefem Wołkiem na czele, przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej Julian Cybulski, poseł na sejm Bohdan Podhorski–Piotrowski, przedstawiciele świata nauki, Marynarki Wojennej i wojska. Przybyli również reprezentanci konsulatów zagranicznych z terenu Trójmiasta.

Po wylądowaniu prezydent Wietnamu odebrał raport od dowódcy kompanii honorowej Marynarki Wojennej i pozdrowił marynarzy w języku polskim. Krótkie przemówienie powitalne wygłosił Józef Wołek, na które prezydent Wietnamu odpowiedział podziękowaniem za zaproszenie i przekazał pozdrowienia dla mieszkańców Wybrzeża od narodu wietnamskiego. Uroczystość powitalna zakończyła defilada kompanii honorowej.

Wizyta w Gdańsku była zaledwie kilkugodzinna. Bezpośrednio z lotniska goście w kolumnie rządowych samochodów przyjechali do Gdyni przez Oliwę i Sopot. Trasę przejazdu obserwowały zgromadzone grupy mieszkańców, podczas postoju w Sopocie mała dziewczynka podarowała prezydentowi numeru czasopisma „Świerszczyk”. Po powitaniu przy Skwerze Kościuszki w Gdyni goście obejrzeli przystań Żeglugi Przybrzeżnej i statkiem „Mazowsze” wypłynęli do Gdańska, około 12:30 dobijając do przystani przy Zielonej Bramie. Po spacerze Długim Targiem i ul. Długą delegacja kolumną samochodów rządowych przejechała z Targu Węglowego do Stoczni Gdańskiej. Około godziny 14:15 w hali widowiskowo-sportowej Stoczni Gdańskiej miało miejsce spotkanie z załogą, następnie goście wzięli udział w zwodowaniu szóstego z kolei dziesięciotysięcznika „Generał Sikorski”.

Przed godziną 15:00 gospodarze miasta podjęli gości tradycyjną lampką wina w Ratuszu Starego Miasta, skąd udano się na lotnisko i po oficjalnych pożegnaniach (między innymi przez ministra żeglugi i gospodarki wodnej Stanisława Darskiego, Józefa Machno i Józefa Wołka) wietnamska delegacja odleciała do Warszawy.

Podczas wizyty 24 VII 1957 prezydent Wietnamu został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski I klasy w uznaniu jego zasług w walkach wyzwoleńczych narodu wietnamskiego i pokojowym budowaniu socjalizmu w swoim kraju oraz w pogłębianiu przyjaźni i współpracy między narodami polskim i wietnamskim. Delegacja wietnamska z prezydentem Ho Chi Minhem na czele opuściła Polskę 25 VII 1957 i udała się z oficjalną wizytą do NRD. AKP PP









Bibliografia:

Męclewski Alojzy, Wietnam – kraj daleki, ale sercu bliski. Wśród tysięcznych tłumów, witany kwiatami okrzykami i serdecznymi uściskami prezydent Ho Chi Minh zwiedził wczoraj Trójmiasto, „Dziennik Bałtycki”, 24 VII 1957, nr 174 (4070), s. 1–2.
Ostrowski S., Manifestacja przyjaźni. Prezydent Ho Chi Minh na Wybrzeżu, „Głos Wybrzeża” 24 VII 1957, nr 174 (3340), s. 1–2.
sg, Wybrzeże Gdańskie gościło prezydenta Ho Chi Minha, „Trybuna Ludu” 25 VII 1957, nr 202 (3077), s. 1.
St. O., Wizyta była krótka, lecz „pracowita”, serdeczna i skromna, „Wieczór Wybrzeża” 24 VII 1957, nr 131, s. 1–2.
Witamy drogiego gościa, „Głos Wybrzeża” 23 VII 1957, nr 173 (3339), s. 1.
„Wujek HO” wśród dzieci, „Wieczór Wybrzeża” 26 VII 1957, nr 133, s. 1.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania