WIZYTA PREZYDENTA AZERBEJDŻANU ILHAMA ALIJEWA, 2008
< Poprzednie | Następne > |
WIZYTA PREZYDENTA AZERBEJDŻANU ILHAMA ALIJEWA W GDAŃSKU (İlham Heydər oğlu Əliyev) (ur. 24 XII 1961 Baku, Azerbejdżan) doktora historii, wykładowcy akademickiego, polityka, przedsiębiorcy naftowego, premiera Azerbejdżanu w 2003 i prezydenta Azerbejdżanu od 2003. Przybył z oficjalną, dwudniową wizytą do Polski 26 II 2008 na zaproszenie prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego jako prezydent Azerbejdżanu. W podróży towarzyszyła mu małżonka Mehriban (od 2017 wiceprezydent Azerbejdżanu).
27 II 2008 prezydent Azerbejdżanu z małżonką, w towarzystwie prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii, odwiedził Gdańsk. Podczas gdańskiej części wizyty towarzyszyli im prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i wojewoda pomorski Roman Zaborowski. Pierwszym punktem programu była wizyta w gdańskim Naftoporcie, gdzie ok. 11:30 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Hajdarowi Alijewowi, prezydentowi Azerbejdżanu w latach 1993–2003, promującemu ideę korytarza tranzytowego dla surowców energetycznych z Morza Kaspijskiego do Morza Bałtyckiego.
W tym samym czasie pierwsze damy, powitane przy Wieży Więziennej przez Małgorzatę Adamowicz, żonę prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zwiedziły znajdujące się tam Muzeum Bursztynu. Żona prezydenta Azerbejdżanu zachwyciła się gdańskimi zbiorami inkluzji oraz bursztynową biżuterią. W pamiątkowym prezencie otrzymała od Magdaleny Adamowicz bursztynową broszkę.
Ok. godziny 13:00 prezydenci Azerbejdżanu i Polski wraz ze swoimi małżonkami oraz w towarzystwie prezydenta Pawła Adamowicza i jego żony obejrzeli wystawę „Drogi do Wolności” i złożyli wieńce ze wstęgami w barwach obu krajów pod pomnikiem Poległych Stoczniowców. Wizytę w Gdańsku zakończyło uroczyste śniadanie w Dworze Artusa, którego gospodarzami była polska para prezydencka.
W godzinach popołudniowych goście z lotniska w Rębiechowie odlecieli do prezydenckiej posiadłości w Juracie. Podczas spotkania prezydenci Polski i Azerbejdżanu rozmawiali na temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie oraz wyrazili swoje poparcie dla projektu budowy korytarza tranzytowego dla kaspijskiej ropy naftowej na rynki europejskie i światowe (Odessa–Brody–Płock–Gdańsk). Podczas wizyty w Polsce prezydent Azerbejdżanu został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne zasługi w rozwijaniu współpracy pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Azerbejdżanu. Prezydenci podpisali również Wspólną Deklarację dotyczącą wzmocnienia partnerstwa strategicznego.
Bibliografia:
(kasz), Prezydent Azerbejdżanu odwiedził gdański Naftoport, „Dziennik Bałtycki” 28 II 2008, s. 1.
Dyksińska Anna, O ropie na wysokim szczeblu, https://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wiadomosci/.
js, (pap), Prezydent Azerbejdżanu gościł w Gdańsku, https://www.trojmiasto.pl /wiadomosci/.
Przełomiec Marta, Azerbejdżan chce sprzedawać Polsce ropę i inwestować w naszą rafinerię i Naftoport. Rosja nas nie powstrzyma, „Dziennik Bałtycki” 28 II 2008, s. 27.
Szcześniak Katarzyna, Panowie o nafcie, panie o jantarze, „Dziennik Bałtycki” 28 II 2008, s. 7.
Włodkowska Katarzyna, Wizyta prezydentów, „Gazeta Wyborcza” 28 II 2008, s. 3.