WIZYTA PREMIERA MALEZJI TUN HAJI ABDULA RAZAKA BIN DATO’ HUSSEINA W GDAŃSKU, 1972
< Poprzednie | Następne > |
WIZYTA PREMIERA MALEZJI TUN HAJI ABDULA RAZAKA BIN DATO’ HUSSEINA W GDAŃSKU (11 III 1922 Pekan, Malezja – 14 I 1976 Londyn) prawnika, polityka, wicepremiera i ministra obrony Malezji w latach 1957–1970, ministra rozwoju wsi Malezji (zwanego „Ojcem Rozwoju” (Bapa Pembangunan)) w latach 1959–1969 oraz premiera tego kraju w latach 1970–1976.
Przybył z oficjalną, trzydniową wizytą do Polski 27 IX 1972 na zaproszenie Prezesa Rady Ministrów Piotra Jaroszewicza. Była to pierwsza wizyta szefa rządu Malezji w Polsce po nawiązaniu w czerwcu 1971 stosunków dyplomatycznych między obu krajami. Premierowi towarzyszyła małżonka Toh Puan Hajjah Raha binti Mohamed Noah i grupa osobistości życia politycznego i gospodarczego Malezji. Na warszawskim lotnisku Okęcie gości powitali: premier Piotr Jaroszewicz z małżonką Alicją Solską-Jaroszewicz, wicepremier Kazimierz Olszewski, członkowie rządu, a wśród nich wiceministrowie: spraw zagranicznych Jan Czapla i obrony narodowej Tadeusz Tuczapski. Obecni byli również: ambasador Malezji w Polsce Tengku Ngah Mohamed, dziekan korpusu dyplomatycznego i ambasador Brazylii w Polsce Alfredo Teixeira Valladao.
Podczas drugiego dnia wizyty, 28 IX 1972, premier Malezji w godzinach popołudniowych przybył z wizytą do Gdańska. Na płycie lotniska we Wrzeszczu gości powitali: przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej Henryk Śliwowski wraz z małżonką Krystyną, wiceprzewodniczący Prezydium Mieczysław Kalinowski, kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz i dyrektor generalny Zjednoczenia Przemysłu Okrętowego Stanisław Skrobot. W tej części wizyty premierowi Malezji ze strony polskiej towarzyszyli: wicepremier Kazimierz Olszewski z małżonką Martą, minister przemysłu ciężkiego Włodzimierz Lejczak, wiceminister handlu zagranicznego Ryszard Strzelecki i polski ambasador w Malezji Zdzisław Pachowski. Ze strony malezyjskiej byli obecni ambasador Tengku Ngah Mohamed i dyrektor generalny planowania gospodarczego w biurze tego premiera Thong Yaw Hong.
Bezpośrednio z lotniska goście udali się do Stoczni Gdańskiej, gdzie zwiedzili m.in. teren pochylni wydziału K–3, a następnie spotkali się z kierownictwem tego zakładu, na czele z jego dyrektorem naczelnym Stanisławem Żaczkiem. Wraz z ministrem Włodzimierzem Lejczakiem przedstawił on gościom perspektywy rozwoju polskiego przemysłu okrętowego. W tym samym czasie małżonka malezyjskiego premiera w towarzystwie żony przewodniczącego Krystyny Śliwowskiej zwiedziła spółdzielnię „Bursztyn” we Wrzeszczu.
W godzinach popołudniowych goście udali się do Grand Hotelu w Sopocie, gdzie przewodniczący Henryk Śliwowski podjął premiera Malezji i osoby mu towarzyszące śniadaniem. Przed godziną 16:00 udano się na zwiedzanie gdańskich zabytków położonych m.in. wzdłuż ul. Długiej, Długiego Targu, obejrzano wnętrza Ratusza Głównego Miasta. Kolejnym punktem wizyty była katedra oliwska, w której wysłuchano koncertu organowego. W godzinach wieczornych premier Malezji i osoby mu towarzyszące opuściły Gdańsk i udały się w drogę powrotną do Warszawy.
W godzinach porannych 29 IX 1972 w gmachu Prezydium Rządu w Warszawie odbyły się polsko-malezyjskie rozmowy premierów obu krajów. Zawarto m.in. porozumienie malezyjskiej państwowej korporacji handlowej „Pernas” z Polskim Towarzystwem Handlu Międzynarodowego „Dal”. Po zakończonych rozmowach w warszawskim Domu Dziennikarza odbyła się konferencja prasowa premiera Malezji, po czym w godzinach popołudniowych wraz z małżonką i towarzyszącymi mu osobami, po oficjalnej ceremonii pożegnalnej na warszawskim lotnisku Okęcie opuścił on Polskę i udał się z pierwszą oficjalną wizytą do Związku Radzieckiego.
Bibliografia:
(PAP), Premier Malezji Tun Abdul Razak z wizytą w Polsce, „Trybuna Ludu” 28 IX 1972, nr 271 (8651), s. 1.
Berman Elżbieta, Malezja - lata przemian, „Trybuna Ludu” 25 IX 1972, nr 268 (8648), s. 7.
PAP, Dziś premier Malezji przybywa do Polski, „Dziennik Bałtycki” 27 IX 1972, nr 230 (8769), s. 1.
PAP, Rozmowy polityczne premierów Polski i Malezji. Wizyta w Trójmieście, „Trybuna Ludu” 29 IX 1972, nr 272 (8652), s. 1–2.
Polska i Malezja wymienią misje gospodarcze. Zakończenie wizyty premiera Tun Abdul Razaka, „Głos Wybrzeża” 30 IX 1972, nr 233 (7640), s. 1–2.
Premier Malezji na Wybrzeżu, „Dziennik Bałtycki” 29 IX 1972, nr 232 (8771), s. 1.
Premier Malezji Tun Abdul Razak na Wybrzeżu, „Głos Wybrzeża” 29 IX 1972, nr 232 (7639), s. 1.