WIZYTA KRÓLA I KRÓLOWEJ BELGII W GDAŃSKU, 1977

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Król Belgów Baldwin I Koburg na lotnisku w Gdańsku-Rębiechowie, 13 X 1977
Król Belgów Baldwin I Koburg z małżonką Fabiolą de Mora na Westerplatte, 13 X 1977

WIZYTA KRÓLA I KRÓLOWEJ BELGII W GDAŃSKU, króla Belgów Baldwina I Koburga (Baudouin Albert Charles Leopold Axel Marie-Gustave) (7 IX 1930 Laeken, północno-zachodnia dzielnica Brukseli – 31 VII 1993 Motril, Hiszpania), przedstawiciela dynastii Saxe–Cobourg, księcia Brabancji, od 17 VII 1951 króla Belgii oraz Fabioli de Mora (Fabiola Fernanda María de las Victorias Antonia Adelaida) (11 VI 1928 Madryt – 05 XII 2014 zamek Stuyvenberg, Bruksela), od 15 XII 1960 żony króla Belgów i królowa Belgii.

Przybyli do Polski 10 X 1977 na zaproszenie przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego, wystosowanego w imieniu najwyższych władz Polskiej Republiki Ludowej. Towarzyszyli im minister spraw zagranicznych Belgii Henri Simonet i inni urzędnicy państwowi. Podczas pięciodniowej wizyty para królewska odwiedziła Warszawę, Katowice, Oświęcim, Kraków i Gdańsk.

13 X 1977, czwartego dnia pobytu, belgijska delegacja złożyła kilkugodzinną wizytą w Gdańsku. W podróży towarzyszył im Henryk Jabłoński wraz z małżonką, a także belgijski minister robót publicznych Guy Mathot, polski wiceminister spraw zagranicznych Józef Czyrek oraz ambasadorzy – Belgii w Polsce Frans R. Taelemans oraz Polski w Belgii Stanisław Kociołek. Goście przybyli o godzinie 10:50 śmigłowcem na udekorowane flagami Polski i Belgii lotnisko w Rębiechowie. Powitali ich tam między innymi I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Tadeusz Fiszbach z małżonką Hanną, wojewoda gdański Henryk Śliwowski z małżonką Krystyną oraz przedstawiciele władz politycznych i administracyjnych województwa gdańskiego. Na lotnisku zgromadzili się również licznie mieszkańcy Gdańska i okolic. Podczas oficjalnego przywitania harcerze wręczyli parze królewskiej oraz przewodniczącemu Henrykowi Jabłońskiemu i jego małżonce bukiety kwiatów, a młodzież gdańska przywitała ich piosenką. W trakcie ceremonii powitalnej na płycie lotniska para królewska podeszła do licznie przybyłych mieszkańców i zamieniła z nimi kilka słów.

Po zakończeniu ceremonii powitalnej kolumna samochodów w honorowej asyście motocyklistów przejechała ul. Słowackiego, al. Grunwaldzką i al. Zwycięstwa. Na całej trasie przejazdowej zebrani mieszkańcy witali parę królewską. Około południa kolumna samochodów wjechała na Targ Węglowy. Przed Złotą Bramą goście zostali przywitani przez sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR i przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku Jarosława Polskiego. Młodzież ubrana w stroje ludowe wręczyła przybyłym gościom wiązanki kwiatów, a uczniowie gdańskiej szkoły baletowej zatańczyli poloneza.

Następnie para królewska, witana przez mieszkańców, przeszła Drogą Królewską. Kamienice przybrane były flagami Polski i Belgii. Architekt wojewódzki Konrad Pławiński przedstawił historię miasta, zwrócił uwagę na rolę, jaką dla rozwoju dawnej zabudowy Gdańska odegrali architekci flamandzcy. Przy schodach Ratusza Głównego Miasta goście zostali powitani przez prezydenta Gdańska Jerzego Młynarczyka w asyście wiceprezydentów. Halabardnicy w historycznych strojach przywitali przybyłych gości, prezentując broń.

Król i królowa Belgii zwiedzili sale Ratusza Głównego Miasta mieszczące ekspozycje Muzeum Historii Miasta Gdańska i obejrzeli między innymi zdjęcia ilustrujące zniszczenia i odbudowę Gdańska po zakończeniu II wojny światowej. W Sali Czerwonej goście wpisali się do księgi honorowej, a prezydent Gdańska przekazał parze królewskiej komplet pamiątkowych medali. Po opuszczeniu ratusza delegacje belgijska i polska udały się w kierunku Bramy Zielonej.

Następnie kolumna samochodów ruszyła z Mostu Zielonego na Motławie w kierunku Westerplatte. Tam około południa goście przemierzyli trasę od czołgu do pomnika Obrońców Wybrzeża. Kontradmirał Henryk Pietraszkiewicz towarzyszący gościom przybliżył im historię dotyczącą obrony tego miejsca w pierwszych dniach agresji hitlerowskiej na Polskę. Król Belgii w asyście kompanii honorowej Marynarki Wojennej złożył u stóp pomnika wieniec ze wstęgą w barwach narodowych swojego kraju. Po tym orkiestra Wojska Polskiego odegrała hymny obu państw. W tym dniu przy pomniku wystawiono warty honorowe składające się z żołnierzy Wojska Polskiego, jednostki Obrony Wybrzeża i lotnictwa. Po złożeniu wieńca król dokonał przeglądu kompanii honorowej.

Ostatnim punktem odwiedzin Gdańska przez belgijską parę królewską była wizyta w kościół (katedrze) Trójcy Świętej. Przed świątynią goście zostali powitani przez ordynariusza diecezji gdańskiej biskupa Lecha Kaczmarka. Obecny był również dyrektor Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej Maciej Krzyżanowski. Po zwiedzeniu katedry delegacje belgijska i polska wysłuchały koncertu organowego Leona Batora. Wykonał on kilka utworów, między innymi Franza Schuberta, Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego i Jana Sebastiana Bacha. Na pamiątkę pobytu w katedrze para królewska otrzymała w podarunku nagrania płytowe z koncertów na oliwskich organach. Po krótkiej, serdecznej rozmowie z wykonawcą goście, żegnani przez mieszkańców Oliwy, udali się na gdańskie lotnisko, skąd we wczesnych godzinach popołudniowych odlecieli do Warszawy.

Podczas pięciodniowej wizyty w Polsce król został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Zasługi Polskiej Republiki Ludowej. 14 X 1977 o godzinie 14:00 z warszawskiego lotniska Okęcie udekorowanego flagami państwowymi Belgii i Polski odleciał specjalny samolot z królem Belgów Baudouin I i królową Fabiolą. AKP PP






Bibliografia:
Król Baudouin I i królowa Fabiola rozpoczęli wizytę w Polsce. Rozmowa z Henrykiem Jabłońskim, „Wieczór Wybrzeża” 11 X 1977, nr 230 (6484), s. 1–2.
my, atg., Czwarty dzień wizyty w Polsce belgijskiej pary królewskiej. Pobyt w Gdańsku. Uroczystość w Belwederze, „Głos Wybrzeża”, nr 234 (9147), s. 1–2.
PAP, Król Belgów Baudouin I i królowa Fabiola w podróży po Polsce, „Dziennik Bałtycki”, nr 232 (10291), s. 1.
PAP, Król Belgów Baudouin I odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Zasługi PRL. Królewska para belgijska zakończyła wizytę w Polsce, „Trybuna Ludu”, nr 244 (10330), s. 1–2.
wś, Król Belgów Baudouin I i Królowa Fabiola przebywają dziś w Gdańsku. Królewska para z wizytą w Gdańsku, „Wieczór Wybrzeża” 13 X 1977, nr 232 (6486), s. 1–2.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania