WIZYTA KANCLERZA NIEMIEC HELMUTA SCHMIDTA W GDAŃSKU, 1977

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

WIZYTA KANCLERZA NIEMIEC HELMUTA HEINRICHA WALDEMARA SCHMIDTA W GDAŃSKU (23 XII 1918 Hamburg – 10 XI 2015 Hamburg, Niemcy), ekonomisty, członka SPD (Socjaldemokratycznej Partii Niemiec), kanclerza Niemiec w latach 1974–1982, od 17 IX 1982 do 4 X 1982 ministra spraw zagranicznych Niemiec.

Przybył do Polski 21 XI 1977 na zaproszenie I sekretarza Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Edwarda Gierka, wystosowanego w imieniu najwyższych władz państwowych. Pierwotnie wizytę zaplanowano na wrzesień, jednak na prośbę strony niemieckiej została ona przesunięta na listopad. Podczas pięciodniowej wizyty kanclerz odwiedził Warszawę, Katowice, Tychy, Oświęcim, Kraków i Gdańsk. Jej celem było umocnienie trwającego wówczas odprężenia między obu krajami oraz normalizacja stosunków na linii Warszawa–Bonn. Wizyta miała oficjalny charakter, kanclerzowi towarzyszyła jego małżonka Hannelore Schmidt, oraz między innymi sekretarz stanu, szef Federalnego Urzędu Kanclerskiego Manfred Schüler, sekretarz stanu, szef Federalnego Urzędu Prasy i Informacji Klaus Bölling, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych Günther van Well, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Gospodarki Detlev Rohwedder, przewodniczący frakcji parlamentarnej SPD w Bundestagu Herbert Wehner i zastępca przewodniczącego frakcji parlamentarnej FDP Hans A. Engelhart. Do Polski przybyli również przedstawiciele życia gospodarczego, społecznego i kulturalnego Republiki Federalnej Niemiec.

Kanclerz przybył do Gdańska 24 XI 1977 w godzinach porannych, w czwartym dniu oficjalnej wizyty w Polsce. Przyleciał specjalnie wyczarterowanym samolotem z Warszawy, ze strony polskiej towarzyszyli mu między innymi prezes Rady Ministrów Piotr Jaroszewicz i jego małżonka. Lotnisko w Rębiechowie, na którym lądował samolot z kanclerzem i towarzyszącymi mu osobami, udekorowano z tej okazji flagami w barwach narodowych Polski i RFN. Delegacja została powitana przez członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sekretarza Komitetu Centralnego Edwarda Babiucha, przewodniczącego gdańskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej, I sekretarza Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Tadeusza Fiszbacha z małżonką i wojewodę gdańskiego Henryka Śliwowskiego z małżonką. Obecni byli również: ambasador RFN w Polsce Werner Ahrens i polski ambasador w RFN Wacław Piątkowski. Podczas przywitania przedstawiciele młodzieży gdańskiej wręczyli gościom wiązanki kwiatów. Bezpośrednio z lotniska goście udali się kolumną samochodów w honorowej eskorcie motocyklistów do Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni.

Następnym punktem wizyty była katedra Trójcy Świętej w Gdańsku–Oliwie, gdzie wysłuchano koncertu organowego w wykonaniu Leona Batora, w którego programie były utwory m.in. Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Fryderyka Hӓndla, Feliksa Nowowiejskiego oraz jego własne improwizacje. Ze względu na zamiłowanie kanclerza do muzyki klasycznej, sporo czasu poświęcono na zapoznanie go z historią i budową oliwskich organów. Około godziny 12:45 gości powitał pod Złotą Brama przewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Gdańsku i sekretarz Komitetu Wojewódzkiego PZPR Jarosław Polski oraz ubrana w kaszubskie stroje młodzież z zespołu muzycznego I Liceum Ogólnokształcącego i zespół Miejskiego Domu Kultury „Dzieci Gdańska”. Kanclerz i jego małżonka oraz polski premier z małżonką otrzymali od dziewcząt z zespołów wiązanki czerwonych goździków. Przy dźwiękach ratuszowego carillonu (grano „Poloneza” Michała Ogińskiego) goście przeszli ul. Długą w towarzystwie wojewódzkiego architekta Konrada Pławińskiego, który przybliżył gościom historię Gdańska, zniszczenia podczas II wojny światowej i późniejszą odbudowę. Goście na Długim Targiem obejrzeli fontannę Neptuna i zrekonstruowane kamieniczki udekorowane flagami Polski i RFN. Odpowiadali również na pozdrowienia mieszkańców kamienic stojących w oknach.

Przy Ratuszu Głównego Miasta delegacja została przywitana przez prezydenta Gdańska Jerzego Młynarczyka, noszącego prezydenckie insygnia władzy. W Sali Białej Ratusza goście obejrzeli wystawę fotograficzną obrazującą skalę powojennych zniszczeń Gdańska oraz jego odbudowę. W Sali Czerwonej kanclerz wpisał się do księgi pamiątkowej, a prezydent Jerzy Młynarczyk wręczył mu pamiątkowe medale Gdańska. Dziękując za nie kanclerz wyraził podziw dla piękna Gdańska i dzieła jego odbudowy. Zwrócił się również do prezydenta z prośbą o przekazanie mieszkańcom pozdrowień i wyrazów sympatii.

Następnie delegacja w towarzystwie premiera Piotra Jaroszewicza i osób mu towarzyszących około godziny 13:30 udała się na Westerplatte, gdzie wartę honorową pełnili żołnierze polskiej Marynarki Wojennej. Wokół pomnika Obrońców Westerplatte wywieszono biało-czerwone flagi i zapalono znicze. Tadeusz Fiszbach przypominał przybyłym gościom o walce polskich żołnierzy broniących napadniętej przez Niemców ojczyzny. Kanclerz po dłuższej chwili skupienia złożył pod pomnikiem hołd i wieniec bohaterskim obrońcom polskiego Wybrzeża. We wczesnych godzinach popołudniowych, po powrocie z Westerplatte, Tadeusz Fiszbach wraz z małżonką wydali śniadanie na cześć kanclerza i jego żony, połączone z wygłoszonymi przez obu przemówieniami. W godzinach popołudniowych delegacja niemiecka przybyła na lotnisko w Rębiechowie, skąd udała się do Warszawy. W pożegnaniu wzięli udział gospodarze województwa i Gdańska.

25 XI 1977, w godzinach popołudniowych, na warszawskim lotnisku Okęcie, udekorowanym flagami państwowymi Polski i RFN, odbyło się oficjalne pożegnanie kanclerza i osób mu towarzyszących. AKP PP









Bibliografia:
am, Po wizycie na Wybrzeżu gdańskim. Kolejne spotkanie E. Gierka z H. Schmidtem, „Wieczór Wybrzeża”, nr 266 (6520), 25.11.1977, s. 1–2.
Gołębiowski Andrzej, Rozmowy E. Gierka z H. Schmidtem. Kanclerz federalny RFN na Wybrzeżu gdańskim, „Głos Wybrzeża”, nr 268 (9181), 25.11.1977, s. 1–2.
Kanclerz RFN Helmut Schmidt przebywał w Trójmieście. Spotkanie E. Gierka z H. Schmidtem, „Dziennik Bałtycki”, nr 267 (10326), s. 1.
Kanclerz RFN Helmut Schmidt w towarzystwie premiera Piotra Jaroszewicza przybył dziś na Wybrzeże gdańskie. Powitanie przez E. Babiucha i gospodarzy województwa, „Wieczór Wybrzeża”, nr 265 (6519), 24.11.1977, s. 1–2.
PAP, Kanclerz RFN w Krakowie i na Wybrzeżu Gdańskim. Helmut Schmidt w towarzystwie Piotra Jaroszewicza zwiedził krakowskie i gdańskie zabytki, Stocznię im. Komuny Paryskiej – Hołd pamięci bohaterów Westerplatte, „Trybuna Ludu”, nr 278 (10364), 25.11.1977, s. 1–2.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania