WINTER VALENTIN von

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Valentin von Winter, miedzioryt Johanna Bensheimera, 1672
Epitafium Valentina von Wintera w kościele NMP
Herb rodowy Valentina von Winter

VALENTIN von WINTER (Wonter; 4 VI 1608 Friedland (Prawdinsk), Prusy Książęce – 4 VIII 1671 Gdańsk), dowódca gdańskich wojsk miejskich (zob. Wisłoujście, tabela: Komendanci wojsk miejskich Gdańska). Przez wiele lat w służbie elektora brandenburskiego i króla szwedzkiego, 18 XII 1650 otrzymał szlachectwo szwedzkie. Od 1655 roku do śmierci w stopniu pułkownika był dowódcą gdańskich wojsk miejskich.

Dowodził obroną Gdańska przed szwedzkim atakiem w roku 1656, następnie zwalczał wrogie oddziały rabujące dobytek podgdańskich wsi. W 1659 dowodził oblężeniem i zwycięskim szturmem na pozycje wojsk szwedzkich w twierdzy Gdańska Głowa w widłach rzek Wisły i Szkarpawy. Odzyskanie twierdzy uczczono w Gdańsku wybiciem okolicznościowego medalu, autorstwa Johanna Höhna seniora. Za zasługi dla Rzeczypospolitej otrzymał polski indygenat, przyznany decyzją Sejmu Rzeczypospolitej w 1658 roku, odpowiedni dokument wystawiono mu podczas obrad Sejmu w Warszawie 20 maja.

Po śmierci pierwszej, nieznanej z imienia żony, 20 II 1667 w kościele Najświętszej Marii Panny (NMP) ożenił się z Anną Cordulą (22 I 1644 – 1688), córką starosty berwałdzkiego (Niedźwiedzica na Żuławach) i prabuckiego Israela (1614–1675), wnuczką Israela Köhne-Jaskiego, która po jego śmierci poślubiła szambelana króla polskiego, pułkownika Schonaicha.

Pochowany z honorami w kościele NMP, kazanie pogrzebowe wygłosił pastor Nathanael Dilger. Zachowane epitafium z 1671 roku z popiersiem pułkownika na południowej ścianie kościoła (obok Kaplicy Kapłańskiej) poświęcone jest pamięci jego i jego dwóch żon. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania