WILLA JODŁOWA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Willa Jodłowa (Tannenheim) przy
ul. Grunwaldzkiej 529 w Oliwie

WILLA JODŁOWA (Tannenheim), al. Grunwaldzka 529. Zespół willowo-ogrodowy w sąsiedztwie Młyna V ( Młyny na Potoku Oliwskim i dopływach). Willa w stylu wczesnosecesyjnym, zbudowana około lat 1898–1910, na planie zbliżonym do kwadratu, pierwotnie dwutraktowa, po stronie wschodniej ganek wejściowy, od zachodniej taras. Dwukondygnacyjna, o wysokim czterospadowym dachu o czterech szczytach, ryzalit narożny zwieńczony wysokim czterospadowym hełmem z iglicą i chorągiewką.

W latach 20. XX wieku od południa dobudowana jednokondygnacyjna rotunda, posadowiona na wysokim cokole, zwieńczona szklaną kopułą, dawny ogród zimowy. Ogród w duchu kompozycji secesyjnych, z przejawami wpływu japońskiej sztuki ogrodowej (swobodne rozmieszczenie drzew, w układzie szczególnych zestawień gatunkowych).

W 1899 roku właścicielem był rzeźnik gdański Heinrich Fromm, w latach 1939–1945 w budynkach na zapleczu działała wytwórnia likierów Franza Schwindera ( likiery). Od 1936 do 1945 znajdował się tu dom starców. Po 1945 dom mieszkalny. AK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania