WILCZEWSKI IGNACY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

IGNACY WILCZEWSKI (13 IX 1890 Hejtus koło Sianowskiej Huty, powiat kartuski – 17 IX 1941 Mauthausen-Gusen), urzędnik kolejowy, działacz gdańskiej Polonii. W czasie I wojny światowej służył w 128. gdańskim pułku piechoty, po demobilizacji osiadł w Gdańsku, obywatel II Wolnego Miasta Gdańska (WMG). Uzupełnił wykształcenie muzyczne i handlowe. Od 1 V 1926 roku etatowy pracownik gdańskiej dyrekcji Polskich Kolei Państwowych (PKP), od 7 XI 1934 do 1939 roku asystent PKP na stacji kolejowej Sopot.

Członek polskich organizacji w II WMG: Gminy Polskiej Związku Polaków i Zjednoczenia Zawodowego Polskiego. 9 II 1920 roku założył działające na Siedlcach Towarzystwo Śpiewacze „Harmonia”, do roku 1939 był jego dyrygentem i kierownikiem chóru; wspólnie występowali na imprezach polonijnych i kościelnych.

Mieszkał we Wrzeszczu, przy Marienstraße 17 (ul. Wajdeloty). 26 VIII 1939 roku ewakuowany z Gdańska do Bydgoszczy. Po powrocie do Gdańska aresztowany przez Gestapo 6 IV 1940 roku i skierowany do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen koło Berlina, następnie do KL Mauthausen-Gusen w Austrii. Zamordowany przez esesmana podczas pracy w obozowych kamieniołomach.

28 IV 2011 roku jego imieniem Rada Miasta Gdańska nazwała skwer u zbiegu ulic Zakopiańskiej i Bema na Siedlcach. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania