WARABIUS SIMON

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Fragment zachowanych stron katechizmu Simona Warabiusa i Johanna Koella

SIMON WARABIUS (Wanrad, Wanradt, Wanräch) (około 1500 Cleve (Kleve, Nadrenia Północna-Westfalia) – 1567 Gdańsk), teolog, pastor kościoła św. Bartłomieja w Gdańsku.

W latach 1525–1529 był kaznodzieją protestanckim w Dorpacie (Tartu, Estonia). Od 10 XII 1529 studiował teologię w Wittenberdze, gdzie 1 VIII 1530 uzyskał tytuł magistra. W latach 1532–1536 był pastorem kościoła św. Mikołaja w Revalu (Tallinn, Estonia). Z powodu gorszącego romansu ratował się ucieczką z tego miasta. W 1542 był pastorem w Weißenstein (Paide, Estonia), następnie w Fellin (Viljandi, Estonia) i Lemsal (Limbaži, Łotwa). Z 1546 roku zachowała się korespondencja arcybiskupa Rygi Wilhelma, który dziękował Radzie Miejskiej Lemsal za wsparcie w odroczeniu wydanego na pastora wyroku w ciągnącej się latami sprawie o spadek po jego zmarłej gospodyni i przepraszał biskupów Oesel, Dorpatu i Kurlandii (podlegały im jego poprzednie parafie) za niestawiennictwo pastora na kolejnych rozprawach. W 1561 był kaznodzieją w Wilnie. 6 III 1563 gdańska Rada Miejska zaproponowała jego kandydaturę na stanowisko pastora kościoła św. Bartłomieja, które objął i pełnił do śmierci.

Wraz z Johannem Koellem w 1535 roku wydał pierwszy luterański katechizm w języku dolnoniemieckim i estońskim. Zachowane 11 stron tego dzieła jest najstarszym drukowanym fragmentem książki w języku estońskim. JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania