VOLCKMANN CHRISTIAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

CHRISTIAN VOLCKMANN (Volkmann) (zm. 28 VIII 1775 Gdańsk), przypuszczalnie organmistrz, pierwszy organista kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (NMP). Notowany w Gdańsku od około 1753, zamieszkały przy Pfarrhof 2 (Am Pfarrhof; nie istnieje). Brat Johanna Gottfrieda Volckmanna, również organisty kościoła NMP i Rahel, żony muzyka miejskiego Balthasara Ephraima Willeta.

Budował między innymi mechanizmy do grających zegarów i walce do nich oraz handlował instrumentami. Po jego śmierci oferowano „angielski” zegar grający, strunowo-fletowy, roboty znanego, nieżyjącego już miejscowego zegarmistrza Abrahama Kressinga, z mechanizmem Volckmanna, z 44 wałkami zawierającymi sinfonie, duety, fugi, polonezy, menuety i 52 melodie religijne oraz ich wariacje, a także szafę grającą (fornirowaną orzechem) z 44 wałkami oraz 20 „nienabitych” jeszcze wałków, inną podobną malowaną szafę z podwójnymi oszklonymi drzwiami, w której znajdowały się „stalowe” dzwoneczki (płytki) z klawiaturą do gry, fortepian (stołowy?), klawikord o klawiaturze od F1 i trzy inne, fagot, altówkę, wiolonczelę, dobre i zwykłe skrzypce, włoskie i inne cytry, waltornie, flety i flażolety, a także zegary, narzędzia zegarmistrzowskie, stolarskie, książki i muzykalia.

Nie zostawił spadkobierców, na mocy sporządzonego 19 XII 1774 testamentu spadkobiercami byli brat, siostra i jej córki Dorothea Elisabeth po mężu Zeckoloff i Constantia. BVBibliografia:
Archiwum Państwowe Gdańsk, sygn. 300,43/174, Bl. 121v–122r (testament).

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania