THEIL CARL CHRISTIAN HUGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Carl Christian Hugo Theil na tle Ogród Strzelecki i Dom Strzelecki
Jubileusz 25-lecia pracy Carla Christiana Hugona Theila, 1902
Domniemany grobowiec Carla Christiana Hugona Theila, 2008

CARL CHRISTIAN HUGO THEIL (13 IV 1853 Seehausen, Saksonia-Anhalt – 26 VIII 1909 Gdańsk), dyrygent, skrzypek i klarnecista. Syn nauczyciela muzyki Simona Petera Michaela i Cathariny Marii Sophie z domu Beier. Muzykę studiował w Hochschule für Musik w Berlinie. Od 2 III 1872 muzyk w Hessische Füsilier-Regiment Nr. 80 Wiesbaben (heski pułk fizylierów). Od 1877 roku dyrygent jednej z orkiestr wojskowych gdańskiego garnizonu, z którą dawał koncerty muzyki popularnej, od 1881 – również muzyki symfonicznej.

W domu Bractwa Strzeleckiego (Friedrich-Wilhelm-Schützenhaus; Ogród Strzelecki i Dom Strzelecki) wykonywał symfonie między innymi Mozarta, Beethovena, Mendelssohna-Bartholdy’ego, Schumanna, Brahmsa, fragmenty dramatów muzycznych Wagnera, także i utwory muzyków gdańskich (zob. Adolf Carl Schuricht). Dyrygował utworami wykonywanymi w Gdańsku po raz pierwszy, na przykład w 1894 oratorium Franciscus Edgara Tinela z udziałem chóru Danziger Singakademie, w 1895 Symphonische Legende Raula Koczalskiego. Jako solista grał koncerty skrzypcowe i klarnetowe.

Od 5 VI 1880 roku członek gdańskiej loży masońskiej Einigkeit ( wolnomularstwo). Żonaty był z Laurą Natalią z domu Neumann, ojciec Karla Augusta (ur. 17 XII 1886 Gdańsk), w 1904 absolwenta gdańskiego Gimnazjum Miejskiego.

Popełnił samobójstwo z powodu grożącej mu ślepoty. Pochowany z honorami wojskowymi na cmentarzu Garnizonowym (jego grobowiec, w kształcie niedokończonej świątyni sztuki – muzyki, której budowa została gwałtownie przerwana, symbolicznie nawiązuje do samobójczej śmierci artysty). JMM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania