SZPITAL ŚW. JERZEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

SZPITAL ŚW. JERZEGO (St. George-Hospital), na Starym Mieście, w okolicy ul. Bielańskiej i Podbielańskiej, erygowany przed rokiem 1355 jako zakład dla trędowatych, pozostający pod nadzorem Rady Głównego Miasta, zapewne więc przeznaczony dla jego mieszkańców ( Rada Miejska, Główne Miasto). Wzmianki niektórych autorów o szpitalu pod tym wezwaniem na Młodym Mieście wynikają z błędnej interpretacji. Od 2. połowy XIV wieku zakład przestał się opiekować trędowatymi (funkcję tę przejął szpital Bożego Ciała), przyjmował ubogich, starych i chorych, także wkupujących się na dożywocie (prebendariusze).

W październiku 1455 roku wielki mistrz zakonu krzyżackiego, niepanujący już nad Gdańskiem ( wojna trzynastoletnia), przekazał kartuzom ze Świdwina (dla których klasztorem macierzystym był w 1442 klasztor w Kartuzach) wikariat w kaplicy św. Jerzego z przytułkiem dla nieuleczalnie chorych, z dochodami, budynkami i gospodarstwem, wolnym zajazdem / domem noclegowym. Decyzji tej władze Gdańska nie uznały, a w 1464 roku Rada Miejska oddała kaplicę szpitalną i szpital karmelitom, by ułatwić im przeniesienie się ze zniszczonego Młodego Miasta. W 1466 roku (tuż przed zawarciem pokoju toruńskiego) kartuzi ze Świdwina zwracali się do wielkiego mistrza z prośbą, by dopilnował u króla polskiego Kazimierza Jagiellończyka przekazania im gdańskiej kaplicy św. Jerzego lub udzielił im rekompensaty. Interweniowali też u elektora brandenburskiego Fryderyka II, który 9 XII (?) 1467 wstawiał się (bezskutecznie) u Krzyżaków w sprawie wydania zakonnikom kaplicy z nieruchomościami i innymi dobrami. 4 V 1479 przeor Johann i konwent ze Świdwina – w odpowiedzi na pytanie Rady Miejskiej Gdańska o prawa kartuzów do nieruchomości trzymanych przez karmelitów – oczekiwali podjęcia kroków mających zagwarantować im tę własność. 9 IV 1481 Henryk, przeor klasztoru świdwińskiego, raz jeszcze bezskutecznie zwracał się do Rady o odzyskanie nieruchomości będących w posiadaniu karmelitów i o umożliwienie posłańcowi dokonania konfiskaty (położenia aresztu) tej posesji.

Po reformacji szpital nie pełnił już swej funkcji. Jego zabudowania przylegające od wschodu do klasztoru karmelitów zanikły między 1776 a 1817 rokiem, nieczynną, zrujnowaną kaplicę rozebrano na początku XIX wieku (po 1809). Majątek szpitala przeszedł na rzecz szpitala Wszystkich Bożych Aniołów. W jego miejscu stoi kościół św. Józefa. ASZ ER

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania