SIKAŁA MACIEJ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Maciej Sikała
Hasło powstało dzięki Miastu Gdańsk
Partner redakcji

MACIEJ SIKAŁA (7 IX 1961 Gdańsk), saksofonista tenorowy i sopranowy, kompozytor, pedagog. Syn Andrzeja (ur. 1934) i Krystyny z d. Garbiec (ur. 1939). Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Gdańsku-Wrzeszczu (1979), następnie Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu (1983). W 1987 roku ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując tytuł magisterski. W roku 2014 uzyskał doktorat na podstawie pracy Współczesne środki wyrazowo-interpretacyjne saksofonu tenorowego w kontekście rewolucji straight ahead jazz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od roku 2003 pracownik gdańskiej Akademii Muzycznej, wykładowca klasy saksofonu na kierunku jazzowym. Od 2016 roku adiunkt Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadzący podobne jak w Gdańsku zajęcia.

W 1993 roku dołączył do zespołu Miłość, z którym nagrał pięć płyt. Koncertował i nagrywał z czołówką polskich jazzmanów, między innymi: Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Tomaszem Szukalskim, Leszkiem Możdżerem, Piotrem Wojtasikiem, Jarosławem Śmietaną, Leszkiem Kułakowskim, Wojciechem Karolakiem. Współpracował również z czołowymi muzykami jazzowymi z zagranicy, na przykład Lesterem Bowie, Kennym Wheelerem, Eddie Hendersonem, Timem Haggansem, Billym Harperem, Billym Hartem, Joanne Brackeen, Davidem Liebmanem, Ronniem Burrage, Davidem Kikoski, Waynem Dockery, Johnem Betschem, Reggie Workmanem. Przez jedenaście lat, od 1998 do 2009 roku, tworzył – wraz z kontrabasistą Piotrem Lemańczykiem i perkusistą Tomaszem Sowińskim – Maciej Sikała Trio. Grał także między innymi w kwartecie Piotra Wojtasika, kwartecie Piotra Rodowicza, kwintecie i sekstecie Leszka Możdżera, z Mateuszem Kurkiem, Jackiem Rodziewiczem, Bartoszem Staszkiewiczem, José, Tomaszem i Filipem Torresami w zespole Q Ya Vy oraz w zespole Vintage Band.

Koncertował w Niemczech, Rosji, Bułgarii, Czechach, Słowacji, Słowenii, na Białorusi, Litwie, we Francji, Szwecji, Mołdawii, Rumunii, Kanadzie, Izraelu, Austrii, Ukrainie, Belgii, Indiach, Anglii i we Włoszech.

Nagrał około pięćdziesięciu płyt jazzowych, w tym sześć autorskich – dwie z ich nominowane były do Muzycznej Nagrody Fryderyk (The Sheep Is Found (1999), Another One For (2004)). W 1996 został laureatem Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego „Mateusz”. W latach 1995–2005, 2010 oraz 2012-2019 zajmował pierwsze miejsce w ankiecie „Jazz Top” czasopisma „Jazz Forum” w kategorii saksofon tenorowy oraz w latach 2012, 2015-2016 i 2019 w kategorii saksofon sopranowy. W 2002 uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury z okazji jubileuszu 20-lecia pracy artystycznej, a w 2012 z okazji jubileuszu 30 lat aktywności scenicznej.

Prowadzi zajęcia na warsztatach jazzowych w Chodzieży, Puławach i w Nysie. Mąż Marzeny Sikały, ojciec Mikołaja oraz Karoliny i Zuzanny. CR JANSZ

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania