SCHMALFELDT-BARANIUS-KLOPMANN HELENE ELISABETH, śpiewaczka

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Portret sylwetkowy Heleny Eisabethy z domu Schmalfeldt, ze zbiorów Friedricha Theodora Hingelberga

HELENE ELISABETH SCHMALFELDT-BARANIUS-KLOPMANN (1761 Sankt Petersburg – 6 IX 1798 Rudolstadt, Turyngia), śpiewaczka. Była uczennicą Gottfrieda Hingelberga. Według opinii jego syna Johanna Gottfrieda Hingelberga (1754 Elbląg – po 1796) dysponowała czystym sopranem i wykonywała pierwszoplanowe partie operowe.

Była pierwszą żoną teologa, pisarza, biografa i podrzędnego aktora Augusta Wilhelma Baraniusa. W 1779 przebywała w St. Petersburgu, gdzie śpiewała w rolach głównych i drugoplanowych. Od 1781 do 1784 występowała z mężem Gdańsku w towarzystwie teatralnym prowadzonym przez Johanne Karoline Schuch (Schuchische Gesellschaft Deutscher Schauspieler). Rozwiodła się krótko przed 1783, później mylona była z drugą żoną Baraniusa, Henriette Rahel Baranius z domu Huse.

W 1786 wystąpiła w Gdańsku jako Julia w sztuce Romeo und Julie ze śpiewami w trzech aktach wystawionej przez Schuchische Gesellschaft Deutscher Schauspieler. W 1790 wyjechała do Berlina, gdzie odnosiła sukcesy w Königlische Hofoper (Królewska Opera Dworska). Jej drugim mężem był Klopmann, o którym brak danych. DP
Bibliografia:
Glummert Johannb Daniel, Briefwechsel über Danziger Musik und Musiker, Berlin 1785.
Hagen Ernst Augost, Geschichte des Theaters in Preußen, vornämlich der Bühnen in Königsberg und Danzig von ihren ersten Anfängen bis zu d. Gastspielen J. Fischer's u. L. Devrient's, Königsberg 1854.
Hingelberg Johann Gottfried, Über Danziger Musik und Musiker, [Elbing 1785].
Michalak Jerzy M., Afisze teatralne a życie muzyczne Gdańska w latach 1779–1801, w: Źródła muzyczne – krytyka, analiza i interpretacja, red. Ludwik Bielawski, Katarzyna Dadak-Kozicka, Warszawa 1999.
Schwarz Friedrich, Eine Danziger Silhouettensammlung, „Zeitschrift des Westpreussischen Geschichtsvereins”, H. 51, 1909, s. 84–87.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania