SAMP WAWRZYNIEC

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wawrzyniec Samp
Pomnik „Tym, co za Polskość Gdańska”, proj. Wawrzyniec Samp i Wiesław Pietroń

WAWRZYNIEC SAMP (ur. 25 VI 1939 Gdańsk), artysta rzeźbiarz. Syn Pawła (1907–1981), pracownika Stoczni Gdańskiej (Danziger Werft), po 1945 rzemieślnika w Parowozowni PKP w Gdańsku Zaspie i Heleny z domu Zielke. Brat Mikołaja, Jerzego, Gerarda i Pawła, który zmarł w dzieciństwie. Przed II wojną światową mieszkał z rodzicami przy Targu Rybnym, od 1942 na Chełmie, w domach wybudowanych dla stoczniowców przy Scheerstraße (ul. Worcella).

W 1964 ukończył Wydział Rzeźby Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku u Stanisława Horno-Popławskiego, zdobył także specjalizacje projektowanie architektoniczno-rzeźbiarskie i ceramika, od roku 1965 członek zwyczajny Związku Polskich Artystów Plastyków, rzeczoznawca do spraw rzeźby współczesnej.

Zajmuje się rzeźbą, grafiką artystyczną i użytkową, medalierstwem, projektowaniem złotniczym i – w zakresie kowalstwa artystycznego – heraldyką, aranżacją architektury i wyposażenia wnętrz sakralnych, rekonstrukcjami. Autor wielu realizacji pomnikowych w różnych materiałach rzeźbiarskich, między innymi: pomnika „Tym, co za Polskość Gdańska”, Jana Pawła II przy kościele św. Brygidy (1984), przy kościele św. Stanisława w Solcu Kujawskim (1998), kard. Stefana Wyszyńskiego w Koninie, Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze w Gnieźnie, Józefa Wilczka (leśniczego z Luzina, zamordowanego przez Niemców w Lasach Piaśnickich (1995)), pomnika księcia Świętopełka w Gdańsku.

Autor płyt pamiątkowych i epitafijnych (np. płyta honorująca pracowników Poczty Polskiej w II Wolnym Mieście Gdańsku, monumentalna płyta posadzkowa bp. Jordana w archikatedrze w Poznaniu, płyta koronacyjna królów Polski w katedrze w Gnieźnie). Kierował rekonstrukcją relikwiarza z roku 1662 św. Wojciecha z katedry w Gnieźnie, zniszczonego w 1986. Autor cyklu 27 medalionów książąt wschodnio-pomorskich ( Sobiesławice), publikował we współautorskiej pracy (z Lechem Bądkowskim) Poczet książąt Pomorza Gdańskiego.

Autor między innymi Medalu Mściwoja II (którym sam został udekorowany w 1998) i Medalu Świętego Wojciecha. Autor zrealizowanych projektów herbów województwa gdańskiego w latach 1990–1998 i województwa pomorskiego w 1999 roku (obecnie obowiązującego), herbów i flag: powiatu Nowy Dwór Gdański, gmin Kwidzyn, Sadlinki, Suchy Dąb, Elbląg, Gronowo Elbląskie, Tuchom, sztandaru powiatu kwidzyńskiego (2004), łańcuchów, odznaczeń, pierścieni, insygniów, także kościelnych, między innymi tzw. Relikwiarza Tysiąclecia, wykonanego przez złotników gdańskich Witolda i Piotra Sadowskich dla kościoła św. Brygidy, poświęconego tamże 2 IV 1995 przez abp. Tadeusza Gocłowskiego.

W 1974 uhonorowany Medalem Stolema (za projekt pomnika Józefa Wybickiego w Kościerzynie). Laureat Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 1991, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury w 2004 (z okazji jubileuszu 40-lecia pracy twórczej) i 2014 (z okazji jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej). Mąż Gizeli, ojciec Bogumiły.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania