SALETYNI

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Kościół św. Wojciecha w Świbnie, 2018

SALETYNI, Zgromadzenie Księży Misjonarzy Matki Boskiej z La Salette (skrót zakonny – MS, Missionarii Dominae Nostrae a La Salette), założone w 1852 w celu obsługi ruchu pielgrzymkowego w sanktuarium (stąd nazwa). W 1926 zgromadzenie zatwierdzone przez papieża. Członkowie noszą czarne sutanny przepasane płóciennym pasem. Od 1902 na ziemiach polskich, w Galicji.

W Gdańsku od 1946, otrzymali w użytkowanie poewangelicki kościół w Sobieszewie. Pierwszy zakonnik, ks. Stanisław Krzyworączka MS, przybył do Sobieszewa we wrześniu 1946. Od 1947 przejęli pieczę nad utworzoną tam parafią przy kościele Matki Bożej Saletyńskiej, w latach 1948–1974 obsługiwali związaną z nią filialną kaplicę św. Wojciecha w Świbnie ( kościół św. Wojciecha).

Do ich zadań należą ponadto misje w terenie i rekolekcje na miejscu, duszpasterstwo wczasowiczów oraz opieka nad utworzonym w 2003 w Sobieszewie archidiecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej. W 2015 konwent liczył sześć osób (pięciu księży i brat zakonny). SK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania