RUBCZAK TADEUSZ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Tadeusz Rubczak

TADEUSZ RUBCZAK (3 III 1900 Stanisławów – 16 XI 1964 Gdańsk), specjalista budowy dróg i stacji kolejowych, profesor Politechniki Gdańskiej (PG). W 1925 absolwent Politechniki Lwowskiej, specjalista kolejnictwa. Pracował w PKP w Stanisławowie, Krakowie i Przemyślu. Podczas II wojny światowej przebywał w Krakowie, po wyzwoleniu podjął pracę na działającej w tym mieście Politechnice Śląskiej.

Od 1 IX 1945 w Gdańsku, kierownik Oddziału Komunikacji i Zabudowy, zastępca naczelnika Wydziału Projektów i Konstrukcji Biura Odbudowy Portów. Równocześnie zatrudniony na stanowisku profesora kontraktowego na Wydziale Inżynierii Lądowej i Wodnej PG, od 1949 doktor (przewód na Politechnice Warszawskiej) i profesor nadzwyczajny PG. W 1945 twórca i do śmierci kierownik Katedry Budowy Kolei Żelaznych, od 1952 do 1962 także kierownik działającego w ramach tek Katedry Zakładu Komunikacji Miejskiej. Był prodziekanem Wydziału Budownictwa Lądowego i przewodniczącym Międzywydziałowego Komitetu Redakcyjnego PG.

Autor między innymi projektu komunikacji portu w Gdyni i monografii Urządzenia transportu lądowego w portach (1953). Żonaty był z Marią (11 IX 1902 – 28 XI 1989). Zmarł nagle (podczas kuracji po przebytym zawale serca, w trakcie sprawdzania studenckich prac), pochowany na cmentarzu Srebrzysko. W 1994 jego imię nadano sali nr 70 w Gmachu Głównym PG. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii