ROYAL CLIPPER, żaglowiec

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
SV Royal Clipper
„Royal Clipper”, pierwotny planik z trzema żaglopłatami

„ROYAL CLIPPER”, największy zbudowany współcześnie w Gdańsku żaglowiec, wzorowany na żaglowcu „Preußen”, który zatonął w 1910 po zderzeniu z parowcem. Eksploatowany jako luksusowy wycieczkowiec w rejsach po Karaibach i Morzu Śródziemnym.

W Gdańsku w 1986, z inicjatywy miesięcznika „Morze”, powstał projekt wycieczkowego żaglowca mającego realizować ideę tzw. „wczasów pod banderą” dla ludzi pracy. Projekt wykonany przez Zygmunta Chorenia zakładał budowę trzymasztowej jednostki wyposażonej w żaglopłaty, stanowiące rozwinięcie ożaglowania zastosowanego na statku badawczym „Oceania”. Projekt, adresowany do górników i którego koszty pokryć miał śląski przemysł, nosił nazwę „Gwarek”. Pomysł zaprezentowany został w Sejmie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zyskał polityczne wsparcie Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1987 powołano spółkę akcyjną Polskie Żagle, której zadaniem miała być realizacja przedsięwzięcia. Akcje „Gwarka” wykupiły państwowe firmy, a także osoby prywatne.

29 XII 1987 Polskie Żagle SA podpisały umowę ze Stocznią Gdańską im. Lenina. Statek zwodowano we wrześniu 1991. Projekt modyfikowano, starając się go dostosować do wymogów komercyjnego rynku żeglugowego, jednak brak źródeł dalszego finansowania sprawił, że „Gwarek” rdzewiał w stoczniowym basenie, a próby znalezienia partnerów czy kontrahenta gotowego kupić kadłub, nie dawały rezultatów. W 1995 żaglowcem zainteresowała się między innymi firma Sirocco Sport Project. Według nowego projektu żaglowiec miał służyć miłośnikom sportów wodnych. Po poprawkach konstruktorskich w rufowej części statku zaplanowano miejsce dla 15 skuterów wodnych, 16 kajaków oceanicznych, desek surfingowych, ślizgaczy i dwóch motolotni, a dla płetwonurków – komorę dekompresyjną. Projekt ten również nie został zakończony, choć żaglowiec był gotowy w 80%.

W 1998 zainteresował się nim Mikael Kraft, właściciel firmy Star Clippers, eksploatującej żaglowce wycieczkowe. Kupił kadłub po cenie złomu i jego przebudowę zlecił gdańskiej stoczni Cenal, w tym wydłużenie kadłuba o prawie 24 m. Przeprojektowanie ożaglowania (z trzech żaglopłatów na pięć masztów z ożaglowaniem rejowym) powierzono autorowi pierwotnego projektu Zygmuntowi Choreniowi, a prace wyposażeniowe przeprowadzono w holenderskiej stoczni Merwede: luksusowe kabiny – apartamenty, basen, fontanna, kominki z żywym ogniem, wszystko w marmurach, polerowanym egzotycznym drewnie, mosiądzach, jedwabiach i dywanach, z obrazami uznanych mistrzów na ścianach. Przebudowa kosztowała 30 mln franków.

W lipcu 2000 niedoszły „Gwarek” otrzymał nową nazwę „Royal Clipper”, jego matką chrzestną była królowa szwedzka Sylwia. Armator tego żaglowca zatrudnia w 20-osobowej załodze Polaków, m.in. także na stanowisku kapitana. Do chwili zwodowania (10 VI 2017) w Splicie SV „Golden Horizon”, zaprojektowanego również przez Zygmunta Chorenia, był największym żaglowcem na świecie. AG

Dane techniczne żaglowców: „Gwarek” oraz „Royal Clipper”
„Gwarek” „Royal Clipper”
Wyporność 4163 t
Długość 110 m 133,2 m
Szerokość 16 16,4
Zanurzenie 5,6 m 5,7
Ożaglowanie 3 żaglopłaty (1500 m²) 42 żagle rejowe (5050 m²)
Silnik 1520 kW 3730 kW
Prędkość silnik: 11,5 węzła silnik: 13,5 węzła
żagle: >17 węzłów
Załoga 66 110
Pasażerowie 233 228
AG
⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania