ROLL BARBARA, historyk sztuki, konserwator

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Zwornik z podobizną Barbary Roll

BARBARA ROLL (Irena Barbara Roll) (20 X 1928 Poznań – 5 II 2017 Sopot), historyk sztuki. W 1956 absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1957 pracownik w urzędzie wojewódzkim konserwatora zabytków w Gdańsku, w latach 1961–1967 konserwator wojewódzki. Do najważniejszych jej osiągnięć należy konserwacja i częściowa rekonstrukcja wystroju Wielkiej Sali Rady Ratusza Głównego Miasta. Podjęła trudną i odważną decyzję usunięcia XIX-wiecznych złoceń pokrywających wystrój tej sali, odsłaniając bogactwo renesansowych barw na gzymsach i fryzach. Nadzorowała między innymi konserwację ołtarzy głównych z kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i kościoła św. Mikołaja.

W 1970 zorganizowała Biuro Badań i Dokumentacji Zabytków w Gdańsku i do 1975 pełniła w nim funkcję dyrektora, rozpoczynając wpisywanie gdańskich dzieł sztuki i architektury do rejestru zabytków oraz ewidencjonowanie budowli z przełomu XIX i XX wieku. W okresie 1975–1988 pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, gdzie wspólnie z Iwoną Strzelecką opracowała teksty i redagowała katalogi zabytków sztuki. W Serii Nowej „Katalogu Zabytków Sztuki” opublikowała wchodzące w skład tomu V zeszyty: Pruszcz Gdański i okolice (1986), Puck, Żarnowiec i okolice (1989 – tu także przy współpracy Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego), Kościerzyna, Skarszewy i okolice (1993), a także tom VIII Miasto Gdańsk, cz. 1: Główne Miasto (2006), będący najpoważniejszym wydawnictwem dotyczącym gdańskich zabytków sztuki.

Zwornik z jej podobizną widnieje wśród wizerunków innych zasłużonych dla odbudowy Gdańska osób na arkadzie podcieni elewacji bocznej kamienicy przy ul. Chlebnickiej 20 (na skrzyżowaniu z ul. Pończoszniczą). Pochowana na Cmentarzu Katolickim w Sopocie. CzB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania