RHETE ANDREAS GABRIEL, drukarz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Labirynt świata i dom pociechy, przygotowany do druku przez Andreasa Rhete

ANDREAS GABRIEL RHETE (przełom XVII/XVIII wieku), drukarz gdański. Najstarszy syn Davida Friedricha Rhetego. Zdobył wykształcenie typograficzne, za życia ojca, w 1685, był autorem panegiryku na ślub burmistrza Gabriela Schumanna z Jacobą von Ejwik Unterthӓnigster Glückwunsch zur Vermählung des Gabriel Schumann und Jacoba von Ewygk i przygotował do druku (wydany w 1695) Labirynt świata i dom pociechy, tekst będący parafraza pracy Jana Ámosa Komenskiego Via ad coelum hominem ducens…, który przetłumaczył polski kaznodzieja gdańskiego, kalwińskiego kościoła św. Piotra i Pawła, Jan Petroselin.

Po śmierci ojca w 1694 porzucił rodzinną oficynę i zaciągnął się do wojska szwedzkiego, przebywał także w państwie rosyjskim. Do Gdańska powrócił w 1726, najprawdopodobniej jednak miasto szybko opuścił, dalsze jego losy pozostają nieznane. PP AKP

Bibliografia:
Rhete Andrzej Gabriel, w: Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku, t. 4: Pomorze, opr. Alodia Kawecka-Gryczowa oraz Krystyna Korotajowa, Wrocław-Warszawa-Kraków 1962, s. 347.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania