REIS VICTOR van der

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

VICTOR van der REIS (14 V 1889 Neuenhaus Dolna Saksonia – 23 XII 1957 São Paulo, Brazylia), lekarz, gastrolog, ordynator w Szpitalu Miejskim we Wrzeszczu. Syn żydowskiego kupca Juliusa. Maturę uzyskał w gimnazjum w Osnabrücku, medycynę studiował na uniwersytetach w Würzburgu i w 1911 w Lipsku. W 1914 w Monachium zdał państwowy egzamin doktorski z zakresu medycyny. Pracował jako asystent, następnie ordynator szpitala w Lichterfelde. Od stycznia 1919 asystent szpitala uniwersyteckiego w Greifswaldzie, następnie ordynator kliniki chorób wewnętrznych tego szpitala.

W Gdańsku od 1928. Był ordynatorem kliniki chorób wewnętrznych Szpitala Miejskiego we Wrzeszczu. Aktywny członek gdańskiej katolickiej partii Centrum (Zentrumspartei). Po dojściu w Gdańsku do władzy NSDAP, w 1935 zwolniony ze stanowiska ze względu na pochodzenie, otrzymał jedynie czasowe zezwolenie na prowadzenie praktyki prywatnej. Przeniósł się z rodziną do Polski, do Pelplina, gdzie nadal prowadził działalność lekarską.

W 1939, przed wybuchem wojny, odesłał żonę i dzieci do Düsseldorfu. Po 1 IX 1939 aresztowany przez Gestapo, został osadzony w obozie Stutthof. Przypuszczalnie w czasie pobytu na robotach rolnych na Żuławach udało mu się zbiec. Poprzez Włochy wyjechał do Brazylii, mieszkał i pracował w służbie zdrowia w São Paulo, zajmując się gastrologią i farmakologią.

Od 3 XII 1918, po ślubie w Düsseldorfie, żonaty był z lekarką Margarette Ernst. Ojciec Ernsta (ur. 1922 Greifswald), Annemarie (ur. 1925 Greifswald) oraz Dierka (ur. 1928 Gdańsk). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania