POMNIK POLONII GDAŃSKIEJ, KASZUBÓW I POMORZAN, Cmentarz Łostowicki

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Pomnik Polonii Gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan
Pomnik Polonii Gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan

POMNIK POLONII GDAŃSKIEJ, KASZUBÓW I POMORZAN, na Cmentarzu Komunalnym nr 5, Łostowickim. W kwaterze nr 68, przy alei głównej, za Pomnikiem Ofiarom Golgoty Wschodu i Pomnikiem Ponarskim.

27 III 2008, w odpowiedzi na inicjatywę Związku Przyjaciół Pomorza (ZPP) i jego prezesa Romana Knittera (zm. 8 X 2022), Rada Miasta Gdańska wyraziła zgodę na postawienie w parku między ul. Skłodowskiej-Curie i ul. Smoluchowskiego pomnika upamiętniającego Pomorzan pomordowanych w latach 1939–1945. W 2009 Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku rozpisał konkurs na pomnik, za zwycięski uznano projekt toruńskiego rzeźbiarza Zbigniewa Mikielewicza. Z braku środków finansowych, które miał zgromadzić ZPP, do realizacji zamierzenia jednak nie doszło.

Obecny pomnik powstał z inicjatywy ZPP, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Miasta Gdańska. Wykonany został z zielonego mylonitu (skały importowanej z północnej Szwecji) przez firmę Murkam Leon Czerwiński z Przodkowa w formie obelisku o wysokości 3,15 m i wadze około trzech ton. Ustawiony na czarnym granitowym cokole o wysokości 43 cm, z inskrypcją: „Pamięci / Polonii Gdańskiej, / Kaszubów / i Pomorzan / walczących / za Niepodległą / oraz / ginących / w miejscach kaźni / i na polach bitew / w latach / 1939–1945 / Mieszkanki i mieszkańcy / Gdańska i Pomorza / A.D. 2020”.

Odsłonięty 7 IX 2021 przez Prezydent Miasta Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i Romana Knittera, poświęcony przez biskupa Zbigniewa Zielińskiego. SR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania