PLOTZKER STEPHAN

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

STEPHAN PLOTZKER (zm. najprawdopodobniej 1417 Gdańsk), burmistrz Głównego Miasta Gdańska. Należał do zamożnej grupy kupców, którzy legitymowali się rycerskim pochodzeniem.

Od 1397 roku był ławnikiem Głównego Miasta Gdańska, od 1402 rajcą, w 1409 sędzią. Urząd burmistrza sprawował w latach 1415–1416, odpowiednio na urzędzie drugiego i pierwszego burmistrza. Najprawdopodobniej w 1417 roku, zwolniony ze stanowiska, został rajcą. W 1413 przyjęto go do bractwa św. Jerzego (wymieniony w najstarszej, zachowanej ordynacji bractwa z 13 II 1414 roku).

Jako burmistrz reprezentował Główne Miasto na odbywających się w 1415 roku zjazdach stanów pruskich w Malborku oraz Elblągu, gdzie wielki mistrz zakonu krzyżackiego Michael Küchmeister podejmował kwestie ujednolicenia stopy menniczej, a także poboru cła funtowego. Około 1415/1416 był związany sprawami handlowymi z wielkim szafarzem zakonu Ludecke Palsatem, rezydującym w Malborku. Krzyżacki szafarz nabył w tym czasie parcelę przy Hundegasse (ul. Ogarna), która została wpisana w księgach gruntowych pod nazwiskiem burmistrza. Było to wbrew prowadzonej przez miasto polityce, zakładającej, że właścicielami gruntów w Gdańsku powinni być jedynie jego mieszkańcy. W 1415 roku posiadał dodatkowo posesje przy Langgasse (ul. Długa), Ziegengasse (ul. Kozia) i Scharrmachergasse (ul. Kołodziejska). EB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania