PETER VON DANZIG, samolot
< Poprzednie | Następne > |
„PETER von DANZIG”, samolot Klemm L26aV o nazwie nawiązującej do gdańskiej karaweli ► „Peter von Danzig”. Zakupiony w 1931 ze środków pożyczonych z Berlina przez gdański ► Akademicki Dywizjon Lotniczy (Akaflieg), otrzymał oznaczenie YM-AAN i tradycyjne gdańskie czerwono-białe malowanie. Początkowo był wyposażony w silnik Argus As-8, który zimą 1932 wymieniono na mocniejszy, gwiazdowy Star Siemens-SH-13a. Jednocześnie wzmocniono kadłub.
Od 10 I 1933 do 14 III 1933 brał udział razem z samolotem Messerschmitt BFW M 23 M-AAL w wielkim locie propagandowym Akaflieg po Rzeszy Niemieckiej. W trakcie wyprawy miał wymalowane pod skrzydłami hasło „Danzig bleibt deutsch” („Gdańsk pozostanie niemiecki”). Zorganizowany we współpracy z Lufthansą lot o długości około 5000 km został podzielony na pięć sekcji, a samoloty latały ze zmieniającymi się pilotami, lądując m.in. w Essen, gdzie z okazji wizyty 25 I 1933 miejscowy Volksbund für das Deutschtum im Ausland (Ludowy Związek na Rzecz Niemieckości za Granicą) urządził antypolską manifestację. W wygłoszonych wówczas przemówieniach podkreślano, że niemieckim studentom w Gdańsku przypadła szczególna rola zapobieżenia „zaborczym planom” Polski wobec ► II Wolnego Miasta Gdańska.
6 VI 1933 maszyna uległa katastrofie w nietypowych okolicznościach. Podczas rundy orientacyjnej nad lotniskiem w Dessau walizki umieszczone w luku bagażowym przebiły podłogę, wpadły do kadłuba i zablokowały przewody sterujące. Samolot spadł na ziemię z wysokości 250m. Pilot i pasażer przeżyli.
Bibliografia:
„Gazeta Gdańska” 15 VI 1933, nr 134.
Schütze Werner, Anekdoten und Geschichten von der Technischen Hochschule Danzig, t. 2, Dortmund 1988.