NARODOWE CENTRUM KULTURY TATARÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IM. LEONA MIRZY-KRYCZYŃSKIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Narodowe Centrum Kultury Tatarów RP, 2022
Narodowe Centrum Kultury Tatarów RP, 2022

NARODOWE CENTRUM KULTURY TATARÓW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ IM. LEONA MIRZY-KRYCZYŃSKIEGO, ul. Nowiny 2B, w budynku przekazanym przez miasto Gdańsk w 2004. Stowarzyszenie o statusie organizacji pozarządowej. Założone w 2007 (data rejestracji w KRS – 24 X 2007). Wyłonione ze Związku Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej. Działa głównie na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, ochrony świadomości etnicznej polskich Tatarów, integracji ludności pochodzenia tatarskiego, pogłębiania wiedzy o tatarskiej tradycji i historii, prowadzenia działalności religijnej na terenie swojej siedziby.

Uczestniczy w wielu inicjatywach społecznych (między innymi w Społecznym Komitecie Organizacyjnym na rzecz Odsłaniania Tablic Pamiątkowych, w organizowaniu Dni Sąsiedzkich w Parku Oruńskim). Corocznie organizuje uroczystości narodowego święta Tatarów Sabantui (święto pługa). Udziela wsparcia mniejszościom narodowym przybywającym do Polski z państw dawnego bloku komunistycznego, rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Z jego inicjatywy 25 XI 2010 odsłonięto pomnik Tatara Rzeczypospolitej Polskiej (RP). Kapituła Narodowego Centrum decyduje o przyznaniu Medalu Gwiazdy Orientu i Medalu Chana Dżelal Ed Dina. Z końcem 2010 liczyło ponad 2500 aktywnych członków z całej Polski. Na terenie centrum działa Muzeum Kultury Tatarów RP i od 2011 Szkoła Koraniczna. W chwili założenia funkcję prezesa pełnił, posiadający tytuły Honorowego Murzy i dziedziczny tytuł Chana, Jerzy Dzirdzis Kuczyński-Szahuniewicz. WK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania