MOSIEWICZ STEFAN, poległy w Grudniu 1970

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stefan Mosiewicz
Płyta upamiętniająca miejsce śmierci Stefana Mosiewicza przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

STEFAN MOSIEWICZ (7 V 1948 Krasna Łąka koło Sztumu – 16 XII 1970 Gdańsk), jedna z ofiar Grudnia 1970 w Gdańsku. Najstarszy syn Leona i Stanisławy z domu Wachowskiej, miał dziewięcioro rodzeństwa. Jego rodzice prowadzili 12-hektarowe gospodarstwo rolne w Krasnej Łące. W 1963 ukończył szkołę podstawową w Krasnej Łące, w 1965 dwuletnią zawodową Szkołę Przysposobienia Rolniczego w Sztumie. W 1967 zatrudnił się jako malarz w Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej w Sztumie.

Po odbyciu służby wojskowej w marcu 1969 rozpoczął pracę w gdańskiej Stoczni Północnej. We wrześniu 1969 przeszedł do Stoczni Gdańskiej im. Lenina, gdzie pracował jako malarz. Został zastrzelony rankiem 16 XII 1970 przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, w chwili gdy kilkudziesięcioosobowa grupa robotników wyszła przed zakład i zmierzała w stronę blokujących stocznię żołnierzy i milicjantów. Został postrzelony w głowę. Strzał oddano z oddali i najprawdopodobniej nie był on rykoszetem. Zmarł po przewiezieniu do Szpitala Klinicznego Najświętszej Marii Panny. Sekcja zwłok wykazała „ranę postrzałową z broni palnej o cechach rany wlotowej umiejscowionej w okolicy potylicznej po stronie prawej z kanałem drążącym w głąb jamy czaszki, połączonym z rozerwaniem opony twardej, uszkodzeniem prawej półkuli móżdżku i kończącym się w obrębie mostu, w którym tkwił pocisk kaliber 9 mm”. Wskutek strzelaniny pod stocznią na miejscu zginęły dwie osoby, a kilkanaście osób zostało rannych ( Grudzień 1970, zabici i zmarli).

Pochowany 18 XII 1970 na cmentarzu Srebrzysko. Pogrzeb odbył się w godzinach wieczornych, bez udziału rodziny (zob. ks. Józef Samsonowicz). W 2009 jego ciało zostało ekshumowane i pochowane na cmentarzu w Krasnej Łące. Był kawalerem. 16 XII 2020 w miejscu, w którym otrzymał śmiertelny postarzał, umieszczono (w chodniku) tablicę pamiątkową. PB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania