MOLLER HEINRICH, rektor Gimnazjum Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
De obitv et exeqviis reverendi viri d. Philippi Melanthonis ad clarissimum virum Eberhardvm Roggivm urbe Culma Prussiae consulem, elegia Henrici Molleri Hessi, Wittenberga 1650
Epitafium Heinricha Mollera, kościół Św. Trójcy, po 1567
Fragment epitafium z postacią Heinricha Mollera, kościół Św. Trójcy, po 1567

HEINRICH MOLLER (około 1528 Witzenhausen Hesja – 18 II 1567 Gdańsk), poeta, rektor Gimnazjum Gdańskiego. Pochodził z ubogiej rodziny. Studiował we Frankfurcie nad Odrą, w Królewcu i Wittenberdze.

W 1551 pracował jako nauczyciel w gimnazjum w Chełmnie. Jako luteranin, ze względów wyznaniowych, potajemnie opuścił Chełmno. Po dokończeniu studiów w Wittenberdze zatrudniony został jako wychowawca dzieci króla szwedzkiego Gustawa I Wazy, posłował też z ramienia tego króla do Italii. W 1560 powrócił do Wittenbergi, w tym samym roku otrzymał propozycję Rady Miasta Gdańska objęcia kierownictwa Gimnazjum Gdańskiego. Jako rektor (dwukrotnie wybrany na czteroletnie kadencje) nadał Gimnazjum charakter szkoły humanistycznej. Organizował spektakle teatralne, wystawiając głównie sztuki niemieckie, co wywoływało protesty zwolenników języka łacińskiego. W czasie zarazy w 1564, za zgodą miejskich władz, przebywał we Francji i Anglii.

Autor wierszy religijnych i okolicznościowych, zebranych w tomie Carminum sacrorum libri tres (1564) oraz zbioru Imaginum liber (1566), obejmującego utwory na portrety książąt i królów polskich, szwedzkich, niemieckich oraz dostojników pomorskich, w tym gdańskich.

Zmarł w wieku 39 lat w wyniku komplikacji po przeziębieniu, pochowany został w kościele Św. Trójcy w obecności między innymi gdańskich burmistrzów, rajców i uczniów Gimnazjum.EK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania