MILSKI BERNARD

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bernard Milski
Bernard Milski

thumb| Bernard Milski

Reklama księgarni Bernarda Milskiego, koniec XIX wieku
Reklama drukarni Bernarda Milskiego, koniec XIX wieku


BERNARD MILSKI (16 VIII 1856 Poznań – 24 I 1926 Poznań), wydawca, drukarz, patron gdańskiej ulicy. Syn pochodzącego z rodziny szlacheckiej i wydziedziczonego Wincentego, uczestnika powstania 1848, szewca, oraz Martyny z domu Stańczewskiej, po pierwszym mężu Janer. W 1872 usunięty z seminarium nauczycielskiego w Poznaniu za udział w strajku przeciwko nauczaniu religii w języku niemieckim. Pracował jako drukarz w „Dzienniku Poznańskim”, od 1887 właściciel i wydawca „Tygodnika Przemysłowego”.

Od 15 III 1891 w Gdańsku, od 2 kwietnia wydawał pierwsze polskie pismo „Gazetę Gdańską”. Posiadał drukarnię przy Frauengasse 37 (ul. Mariacka), następnie przy Breitgasse 56 (ul. Szeroka) i Vorstädtischer Graben 49 (ul. Podwale Przedmiejskie). Wydrukował ponad 50 polskich książek (między innymi Trylogię i Krzyżaków). Zainicjował powstanie w Gdańsku Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” (1891) i Towarzystwa Ludowego „Jedność” w Oliwie (1892). Należał do działającego w Gdańsku- Siedlcach Towarzystwa „Oświata” (od chwili założenia w 1896). Szykanowany był przez władze niemieckie, które wytoczyły mu w Gdańsku 12 procesów. W 1901 powrócił do Poznania, wydawał gazetę „Goniec Wielkopolski”, prowadził księgarnię nakładową, był między innymi współzałożycielem polskiego Związku Zakładów Graficznych i Wydawniczych.

Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy od 3 XI 1880 z Bronisławą z domu Witkowską (zm. 25 III 1900), z którą miał synów Tadeusza, Wincentego, Bolesława i Macieja i córki Zofię, Marię, Pelagię i Helenę. Po raz drugi żonaty był od 25 VI 1901 z Tekla z domu Schultz, z którą miał syna Lutosława Bernarda oraz córki Bognę Stanisławę, Wandę Janinę i Katarzynę Ludomirę.

Pochowany na poznańskim cmentarzu św. Wojciecha. Od od 14 VI 1982 patron ulic w Gdańsku- Chełmie. MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii