MECZET IM. DŻAMALUDDINA AL-AFGANIENIEGO

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Meczet

MECZET IM. DŻAMALUDDINA AL-AFGANIEGO (poety i filozofa, twórcy kierunku modernistycznego w islamie współczesnym), przy ul. Abrahama 17A. Jeden z czterech czynnych w Polsce i jeden z trzech z minaretem (30-metrowym, bez nagłośnienia, bez nawołującego muezina). Murowany, stylizowany na orientalny, według projektu gdańskiego architekta Mariana Wszelakiego, z ogrodzeniem według projektu Mariana Murmana. Pierwsza świątynia islamska wzniesiona na ziemiach polskich od XVIII wieku, z przeznaczeniem na miejsce spotkań i modlitw społeczności muzułmańskiej, w tym dla studentów muzułmańskich kształcących się w Polsce.

Powstał z inicjatywy Zarządu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej w Gdańsku, dzięki któremu powstał Komitet Budowy Meczetu w Gdańsku. Plac o powierzchni 1008 m² otrzymano w wieczyste użytkowanie decyzją Prezydenta Miasta Gdańska z 26 I 1984, decyzję na budowę wydano 6 VI 1984, pozwolenie na budowę uzyskano 31 X 1984, wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło 29 IX 1984. Prace przy budowie meczetu wspierali: Liga Świata Muzułmańskiego z Arabii Saudyjskiej, wielki mufti Libanu oraz zorganizowany Komitet Ambasadorów Krajów Muzułmańskich do Pomocy Muzułmanom Polskim, w którego skład weszli ambasadorowie Turcji, Egiptu, Indonezji, Maroka, Malezji i Algierii. Pierwsze nabożeństwo bajramowe odprawiono w 1985. Oddany oficjalnie do użytku 1 VI 1990 jako pierwszy w Polsce meczet murowany.

Skromny wystrój wewnętrzny jest zgodny z tradycją sakralnych budowli muzułmańskich. Naprzeciwko wejścia znajduje się mihrab – ozdobna nisza wskazująca muzułmanom kierunek Mekki. Po jej prawej stronie znajduje się minbar – drewniane podwyższenie spełniające funkcję kazalnicy. Wydzielona część – empora – jest miejscem dla modlących się kobiet. Po zamachach terrorystycznych w USA w 2001 meczet stał się obiektem agresji: obrzucono go kamieniami, powybijano szyby. Udostępniony do zwiedzania wyłącznie w dniach otwartych i pod nadzorem opiekuna. Od odwiedzających wymagane jest zdjęcie butów przed wejściem, a od kobiet skromny strój (bez konieczności zasłaniania włosów).

16 X 2013 w wyniku podpalenia uszkodzone zostały boczne drzwi meczetu i fragment elewacji. Straty oszacowano na 70 000 zł. Gmina Muzułmańska uruchomiła specjalne konto, na które mieszkańcy Gdańska wpłacali do listopada 2013 datki na remont (większość kosztów pokrył ubezpieczyciel). W latach 2017–2018 kompleksowo wyremontowany (instalacja ogrzewania podłogowego, nowy system kanalizacyjny, wymiana okien, naprawa dachu, wymiana kopuły z nowym, sprowadzonym z Turcji półksiężycem, uporządkowano otoczenie). WK

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania