MAZOLEWSKI WOJCIECH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wojciech Mazolewski podczas koncertu z okazji 30 lat pracy artystycznej, Targ Węglowy 2016

WOJCIECH MAZOLEWSKI (ur. 27 III 1976 Gdańsk), basista, kompozytor, założyciel i lider Pink Freud, Wojtek Mazolewski Quintet. Zaczynał od punka, w wieku 11 lat grał w zespole Iwan Groźny swojego brata Jerzego Mazolewskiego Mazzolla. Występował w zespołach zaliczanych do yassu: Inżynier Kaktus i Arythmic Perfection. Założył eklektyczną supergrupę Bassisters Orchestra, w której skład weszli: Fisz, Emade, Bunio, Macio Moretti i Mikołaj Trzaska. Od 2000 lider zespołu Pink Freud, jednej z najważniejszych polskich formacji jazzowych XXI wieku, z którą wydał osiem płyt. Z Olgierdem (Olem) Walickim, Kubą Staruszkiewiczem i członkiniami teatru Dada von Bzdülöw tworzy projekt Zespół Cieśni i Tańca. Wydał również solową płytę Grzybobranie, nowoczesną wariację na temat klasyka polskiego jazzu: Winobrania Zbigniewa Namysłowskiego.

Współpracował między innymi z Petem Warehamem, Dennisem Gonzalesem, Timem Bernem, Tomaszem Stańką, Johnem Zornem, Tymonem Tymańskim i Andrzejem Smolikiem. W latach 2011 i 2012 odbył trasy koncertowe po Europie, Ameryce Południowej i Japonii. Tworzy muzykę filmową i teatralną.

Laureat między innymi nagrody III Programu Polskiego Radia za płytę Pink Freud Monster of Jazz (2010), trzykrotnie wygrywał z tym zespołem w kategorii najlepszy zespół elektryczny według „Jazz Forum” (2007, 2008, 2010), od kapituły Stowarzyszenia Melomani otrzymał Jazzowego Oscara (2007) oraz, ponownie od radiowej Trójki, nagrodę Mateusza (2011). W latach 2015–2019 był członkiem Rady Kultury Gdańskiej. CR

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania