MAZOLEWSKI JERZY

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jerzy Mazolewski

JERZY MAZOLEWSKI (Mazzoll; ur. 19 XII 1968 Gdańsk), klarnecista, wokalista i kompozytor yassowy ( yass). W wieku 8 lat rozpoczął naukę muzyki u prof. Tadeusza Kamińskiego. Uznany przez „Jazz Forum” za jednego z najciekawszych współczesnych polskich klarnecistów. Twórca idei muzyki arhythmic perfection, improwizuje arytmiczne kompozycje, zamiast nut, stosując specjalne diagramy i symbole. Używa także elementów klasycznego jazzu, folku, punk rocka i muzyki współczesnej (np. muzyki klezmerskiej z Amsterdamu).

Pod koniec lat 80. XX wieku grał w grupach punkowych i alternatywnych, następnie dołączając elementy off jazzu, wpisał się w nurt yassu. Grał w wielu składach, między innymi Arhythmic Perfection, Miłość, Kazik i Mazzoll, Kury, a także w projektach autorskich, między innymi Niebieski Lotnik, Mazzoll & Arhythmic Memory. W połowie lat 90. związany z klubem Mózg w Bydgoszczy i trójmiejską sceną yassową.

W początku lat 90. był związany z multimedialną galerią Delikatesy-Avantgarde, zdaniem tygodnika „Polityka” jedną z najciekawszych galerii roku 1994 w Polsce. Współpracował między innymi z takimi muzykami jak Django Bates, Peter Brötzmann, Jon Dobie, Alfred Harth, Kazik, Peter Kowald, Vytautas Labutis, Jeffrey Morgan, Tony Oxley, Olga Szwajgier, Tomasz Stańko, Tymon Tymański, Olo Walicki. Tworzy także instalacje multimedialne, jest autorem awangardowych filmów. JG

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania