MATELSKI JERZY, poległy w Grudniu 1970

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Jerzy Matelski
Płyta upamiętniająca miejsce śmierci Jerzego Matelskiego przed Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej

JERZY MATELSKI (14 III 1943 Ozorków koło Łodzi – 16 XII 1970 Gdańsk), jedna z ofiar Grudnia 1970 w Gdańsku. Syn Józefa zamordowanego przez Niemców w czasie II wojny światowej, i Zofii, która po drugim mężu przyjęła nazwisko Łopata.

W 1959 absolwent Szkoły Podstawowej dla Pracujących im. Henryka Sienkiewicza w Ozorkowie, w 1963 dwuletniej zawodowej Szkoły Mistrzów Przemysłu Włókienniczego w Ozorkowie, w której uzyskał zawód mistrza przędzalni. Po odbyciu służby wojskowej w latach 1965–1966 pracował jako malarz w Gdańskiej Stoczni Remontowej. W 1966 przez kilka miesięcy pracował jako brakarz w Gdańskich Zakładach Elektronicznych „Unimor”, od maja tego roku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, początkowo jako robotnik transportowy, następnie jako dźwigowy. Podjął wówczas naukę w technikum. Był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR).

Z zachowanych dokumentów wynika, że został zastrzelony rankiem 16 XII 1970 przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, w chwili gdy kilkudziesięcioosobowa grupa robotników wyszła przed zakład kierując się w stronę blokujących stocznię żołnierzy i milicjantów. Został postrzelony w klatkę piersiową. Strzał oddano z oddali i najprawdopodobniej nie był on rykoszetem. Zmarł po przewiezieniu do Szpitala Klinicznego Najświętszej Marii Panny. Sekcja zwłok wykazała „przestrzał klatki piersiowej połączony z uszkodzeniem worka osierdziowego, rozerwaniem tętnicy płucnej i aorty oraz płuca lewego”. Wskutek strzelaniny pod stocznią na miejscu zginęły dwie osoby, a kilkanaście osób zostało rannych ( Grudzień 1970, zabici i zmarli).

Pochowany 18 XII 1970 na cmentarzu Srebrzysko. Pogrzeb odbył się około godz. 22, bez udziału rodziny (zob. ks. Józef Samsonowicz). Od 1966 był żonaty z Haliną z domu Dorsz, ojciec Danuty (ur. 1967). 16 XII 2020 w miejscu jego śmierci umieszczono (w chodniku) tablicę pamiątkową. PB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania