MANCZARSKI STANISŁAW

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Stanisław Manczarski

STANISŁAW MANCZARSKI (7 III 1901 Pszczonów, powiat łowicki – 16 XI 1963 Gdańsk), medyk sądowy, rektor Akademii Medycznej w Gdańsku (AMG). W 1920 absolwent Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. W latach 1920–1926 studiował na uniwersytecie w Warszawie, w 1926 uzyskał tytuł zawodowego lekarza (doktora wszech nauk lekarskich). Jeszcze w czasie studiów rozpoczął pracę jako asystent i starszy asystent w uniwersyteckim Zakładzie Medycyny Sądowej, od 1938 doktor habilitowany i docent medycyny sądowej. W 1939 przebywał na stypendium we Francji i Włoszech, po powrocie był biegłym przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Podczas II wojny światowej, w okresie powstania warszawskiego, lekarz internista w szpitalu polowym zorganizowanym w szkole przy ul. Piusa. Po zakończeniu wojny był ordynatorem szpitala w Toruniu, następnie powrócił do Warszawy i był adiunktem Zakładu Medycyny Sądowej.

Od 1946 w Gdańsku, pracował w Akademii Lekarskiej i następnie w AMG. Zorganizował Katedrę Medycyny Sądowej i był jej kierownikiem. Od września 1948 do kwietnia 1951 był dziekanem Wydziału Lekarskiego, 1956–1962 (przez dwie kadencje) rektorem AMG. Zorganizował służbę sądowo-lekarską w województwie gdańskim.

W pracy naukowej do 1939 koncentrował się na konsekwencjach uszkodzeń postrzałowych, ran kłutych, tężca, uduszenia i na problematyce samobójstw. Monografia Uszkodzenia postrzałowe – broń palna, amunicja, identyfikacja broni palnej, ocena sądowo-lekarska (1938) była powszechnie cytowana w piśmiennictwie światowym. Po 1945 zajmował się głównie organizacją orzecznictwa sądowo-lekarskiego i ubezpieczonego, opracował projekt nauczania medycyny sądowej w Polsce, analizą sądowo-lekarską przyczyn wypadków drogowych. W 1954 opublikował podręcznik Medycyna sądowa w zarysie (cztery wydania). Członek Komisji Medycyny Sądowej przy Radzie Naukowej Ministerstwa Zdrowia, Międzynarodowej Akademii Medycyny Sądowej i Społecznej w Brukseli oraz członek założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminalnej. ZM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania