MAKOWSKI ALEKSANDER KAZIMIERZ

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Aleksander Kazimierz Makowski

ALEKSANDER KAZIMIERZ MAKOWSKI (30 III 1804 Łosośnica koło Grodna – 3 VIII 1874 roku Wola Ossowińska koło Kocka), kupiec. Ukończył studia prawnicze w Wilnie, następnie tamże adwokat. Wiosną 1831 roku uczestnik powstania listopadowego (2 X 1831 za udział w bitwach pod Ostrołęką i Warszawą otrzymał Krzyż Orderu Virtuti Militari i awans na podporucznika). Po klęsce powstania udał się przez Prusy do Francji, gdzie pracował w mennicy.

W 1847 lub 1848 roku przybył do Gdańska, przyjął obywatelstwo pruskie i wraz z Heinrichem Ludwigiem Kędziorą (1812–1855) utworzył spółkę handlu komisowego Dom Handlowy Makowski, Kędziora et Comp. Następnie był właścicielem firmy Alexander Makowski & Co., zajmującej się handlem zbożem, wełną i drewnem, z agentami handlowymi w Królestwie Polskim i Galicji, skąd firma sprowadzała duże ilości zboża eksportowanego przez Gdańsk do Europy Zachodniej. W swoim domu przy Vorstädtischer Graben 39 (ul. Podwale Przedmiejskie) zgromadził dzieła sztuki, w tym zapewne portrety królów polskich usunięte przez władze pruskie w 1793 roku z Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta.

Od 1858 członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu; publikował artykuły w prasie warszawskiej i toruńskiej, wydał dwie książeczki o handlu zbożem i wełną australijską. W 1868 roku przekazał firmę siostrze żony i jej mężowi Johannowi Röhrowi, sam przeniósł się do Krakowa, gdzie w 1870 roku był jednym z założycieli Banku Galicyjskiego dla Handlu i Przemysłu. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania