MACHOWSKI JAKUB, fortepianmistrz, lutnik, trąbomistrz

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

JAKUB (Jacob) MACHOWSKI (Machowsky, Makowski; zm. około 1798 Gdańsk), fortepianmistrz, lutnik, trąbomistrz. Notowany w Gdańsku od około 1782 przy Hintergasse (ul. Za Murami), od około 1784 przy Hundegasse (ul. Ogarna), od czerwca 1794 przy Töpfergasse 74 (ul. Garncarska). W 1782 oferował budowę skrzypiec i instrumentów strunowych klawiszowych. Budował głównie fortepiany stołowe, między innymi w 1790 mahoniowe Clavecin Royal na wzór instrumentu Johanna G. Wagnera z Drezna, od około 1787 mahoniowe stołowe modelu angielskiego, a także klawikordy. Naprawiał też wszelkie instrumenty strunowe i dęte. Jego czeladnikiem był Bernhard Hübner.

Warsztat odkupił stolarz i fortepianmistrz Johann Fuhrmann (zob. tabelę w haśle instrumenty muzyczne – budownictwo), który 1799 oferował między innymi duży fortepian, rozpoczęty jeszcze przez poprzednika. BVBibliografia:
Vogiel Benjamin, Fortepiany gdańskie do 1815, „Studia Musicologica Calisensia. W kręgu fortepianu i muzyki fortepianowej”, red. Krzysztof Rottrmund, Poznań 2019, s. 214.
Vogel Beniamin, Słownik lutników działających na historycznych i obecnych ziemiach polskich oraz lutników polskich działających za granicą do 1950 roku, Bydgoszcz 2019, s. 139.

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania