LOSSIUS PETRUS I, profesor Gimnazjum Akademickiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

PETRUS LOSSIUS I (Loss, Los, Lose, Loson) (1542 Borna koło Lipska – 1602 Wocławy, Żuławy Gdańskie), uczony, pastor. W semestrze zimowym w 1557 immatrykulował się na wydziale prawa uniwersytetu w Lipsku, jako stypendysta księcia elektora. Od 1570 był tam bibliotekarzem. W 1580 został powołany na stanowisko profesora filozofii teoretycznej i konrektora w Gimnazjum Akademickim oraz kaznodziei przy kościele św. Trójcy.

Był autorem dyskursu Clypeus Aeneae, das ist kurtzer Discurs durch der vier Monarchien Historien (zachowany w rękopisie w zbiorach Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Gdańskiej). W marcu 1598 został pastorem w Wocławach. Jako kalwinista ( kalwini) zaczął wprowadzać w swojej gminie ewangelickiej tzw. reformowaną ceremonię, co spotkało się z protestami członków gminy. W 1602 złożyli oni skargę do Rady Miejskiej Gdańska, która wszczęła w tej sprawie dochodzenie. Złożył wyjaśnienia na piśmie, zmarł tegoż roku na zarazę.

Od 1574 żonaty z Kunegundą, ojciec m.in. Petrusa Lossiusa II i Kunegundy, od 8 IX 1597 żony Bartholomeusa Martini, diakona w kościele św. Piotra i Pawła, matki lekarzy Jacoba Martiniego (1611–1658), w 1651 w Gdańsku fizyka (lekarza) miejskiego i Heinricha, po doktoracie w Heidelbergu, lekarza w Kiejdanach, Pozaniu i Lesznie. MAB

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania