LICHT JULIUS ALBERT

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Julius Albert Licht

JULIUS ALBERT LICHT (25 VI 1821 Gieshof koło Wrietzen – 28 I 1898 Wiesbaden), inżynier budownictwa, architekt. W latach 1845–1848 studiował w państwowej szkole budowlanej w Berlinie, pracował przy budowie linii kolejowych na terenie Niemiec. W roku 1855 uzyskał uprawnienia państwowego inżyniera budownictwa lądowego i wodnego.

Od 30 XII 1856 do przejścia na emeryturę (1 IV 1893) etatowy miejski radca budowlany w Gdańsku, członek Zarządu Miasta. Pod jego nadzorem lub bezpośrednim kierownictwem wybudowano w Gdańsku w okresie 1868–1872 sieć wodociągową i kanalizacyjną ( Targ Maślany), wybrukowano ulice, położono kamienne chodniki, wzniesiono liczne budynki szkolne, rzeźnię miejską, szpital miejski przy Sandgrube. Według opracowanych przez niego planów architektonicznych przebudowano były klasztor franciszkanów na potrzeby szkoły i Muzeum Miejskiego, a Bramę Zieloną dla Muzeum Prowincji Zachodniopruskiej. Projektant i budowniczy drewnianego teatru przy obecnych Długich Ogrodach ( Wilhelm-Theater), kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, pawilonu na prowincjonalną wystawę przemysłową w roku 1858 przy Targu Maślanym, pawilonu na Długim Targu z okazji wizyty w Gdańsku pruskiej pary królewskiej 20 X 1861 ( fontanna Neptuna).

Kształtował całość polityki inwestycyjnej miasta, w ścisłej współpracy z nadburmistrzem Leopoldem Winterem. W latach 1870–1890 zasiadał w Zarządzie Fundacji Abegga. Jego wizerunek w medalionie ozdobił cokół fontanny Wintera.

Za wkład w rozwój życia gospodarczego Rada Miejska nadała mu w chwili przejścia na emeryturę 31 I 1893 honorowe obywatelstwo miasta. Zmarł w czasie kuracji. MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania