LESTER SEÁN, komisarz Ligi Narodów

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Sean Lester

SEÁN LESTER (27 IX 1888 Carrickfergus, hrabstwo Antrim, Irlandia – 13 VI 1959 Galway, Irlandia), irlandzki dyplomata. Urodzony w protestanckiej rodzinie niedaleko Belfastu, w młodości aktywny członek irlandzkiego ruchu niepodległościowego. Opuścił szkołę w wieku 14 lat; pracował na kolei, następnie jako dziennikarz dla irlandzkich gazet.

Od 1923 w Irlandzkim Wydziale Spraw Zagranicznych, w 1929 delegat Irlandii w Lidze Narodów. Od 15 I 1934 jej Wysoki Komisarz w II Wolnym Mieście Gdańsku (WMG). Występował w obronie konstytucji i antyhitlerowskiej opozycji (w tym gdańskiej Polonii). Głównie dzięki jego nadzorowi nad wyborami w kwietniu 1935, NSDAP nie uzyskała całkowitej kontroli nad II WMG. W czerwcu 1936 zaaranżowano incydent dyplomatyczny, mający doprowadzić do usunięcia z Gdańska Seána Lestera (oficerowie przebywającego z wizytą w Gdańsku niemieckiego krążownika „Leipzig” otrzymali rozkaz nieskładania mu oficjalnej wizyty), straż policyjna wokół jego rezydencji uniemożliwiała odwiedzanie go przez opozycjonistów.

Raporty Lestera dotyczące pogwałceń konstytucji, przedstawiane w radzie Ligi Narodów w Genewie, nie spotkały się z odzewem; odwołano go z Gdańska, mianując (luty 1937) zastępcą sekretarza generalnego Ligi Narodów. Był ostatnim sekretarzem generalnym Ligi Narodów; od 1946 na emeryturze. 26 VIII 2010 jego imię otrzymała jedna z sal Nowego Ratusza. PMN

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania