LEHMANN GEORG FRIEDRICH

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

GEORG FRIEDRICH LEHMANN (8 II 1887 Gdańsk-Nowy Port – 17 III 1977 Berlin), artysta malarz, używał w pracy artystycznej przydomku Fahrwasser (od niemieckiej nazwy miejsca urodzenia, Nowego Portu). Syn sierżanta (Unterfeldfebel) Paula Wilhelma z 2. pomorskiego pułku ciężkiej artylerii, stacjonującego w koszarach w Nowym Porcie przy Olivaer Straße (ul. Oliwska), brat Maxa Felixa Lehmanna.

W dzieciństwie mieszkał obok koszar, przy Fischmeisterweg 1 (ul. Rybołowców). Studia malarskie odbył w Berlinie, tam też pracował od roku 1912 jako nauczyciel rysunków w szkole średniej. Doskonalił umiejętności artystyczne: w okresie 1920–1923 u prof. Hansa Lichta w zakresie malarstwa pejzażowego i portretowego, w 1927–1928 u Leona von König i w Staatliche Kunstschule w Berlinie. Specjalizował się w realistycznym, stonowanym kolorystycznie malarstwie pejzażowym. Do ulubionych tematów należały krajobrazy nadbałtyckie, alpejskie, widoki lasów i łąk, widoki niemieckich zamków i pałaców, w tym siedziby władz zakonu krzyżackiego (1525–1809) w Bad Mergentheim.

Brał udział w wystawach w Berlinie; jego ciepłe w odbiorze prace były chętnie nabywane przez muzea, galerie i osoby prywatne, obecnie goszczą na aukcjach antykwarycznych w Niemczech i Polsce (np. Pejzaż z brzozami, 1940). MrGl

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania