LATAJĄCY HOLENDER

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bohdan Sienkiewicz, autor „Latającego Holendra”
Jubileuszowy program „Latającego Holendra”, 1987

„LATAJĄCY HOLENDER”, młodzieżowy magazyn telewizyjny poświęcony sprawom wychowania morskiego, jeden z najdłużej ukazujących się na antenie telewizyjnej programów – regularnie emitowany przez 26 lat. Realizowany w Gdańsku, pojawił się na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej w styczniu 1967.

Autorem był redaktor Bohdan Sienkiewicz, współtwórcami redaktorzy Jerzy Miciński, Stanisław Ludwig, kpt. żeglugi wielkiej Wojciech Zaczek i kmdr Rafał Witkowski. W 1977 do zespołu dołączył redaktor Aleksander Gosk. Punkty gromadzone przez widzów były premiowane udziałem w rejsach i obozach żeglarskich. Program prezentował ludzi morza, żeglarzy, tradycje morskie, dzięki czemu Telewizja Gdańsk stała się Centrum Wychowania Morskiego. Program miał zazwyczaj ponadmilionową widownię, jego zadania rozwiązało 100 000 młodych ludzi, 5000 wzięło udział w akcjach letnich.

W 1973 na bazie „Latającego Holendra” utworzono organizację wychowania morskiego Bractwo Żelaznej Szekli. Na potrzeby Bractwa zbudowano w 1980 żaglowiec „Pogoria”. AG

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania