LATAJĄCY HOLENDER

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Bohdan Sienkiewicz, autor „Latającego Holendra”
Jubileuszowy program „Latającego Holendra”, 1987

„LATAJĄCY HOLENDER”, młodzieżowy magazyn telewizyjny poświęcony sprawom wychowania morskiego, jeden z najdłużej ukazujących się na antenie telewizyjnej programów – regularnie emitowany przez 26 lat. Realizowany w Gdańsku, pojawił się na ogólnopolskiej antenie telewizyjnej w styczniu 1967 roku.

Autorem był redaktor Bohdan Sienkiewicz, współtwórcami redaktorzy Jerzy Miciński, Stanisław Ludwig, kpt. żeglugi wielkiej Wojciech Zaczek i kmdr Rafał Witkowski. W roku 1977 do zespołu dołączył redaktor Aleksander Gosk. Punkty gromadzone przez widzów były premiowane udziałem w rejsach i obozach żeglarskich. Program prezentował ludzi morza, żeglarzy, tradycje morskie, dzięki czemu Telewizja Gdańsk stała się Centrum Wychowania Morskiego. Program miał zazwyczaj ponadmilionową widownię, jego zadania rozwiązało 100 tysięcy młodych ludzi, 5 tysięcy wzięło udział w akcjach letnich.

W roku 1973 na bazie „Latającego Holendra” utworzono organizację wychowania morskiego Bractwo Żelaznej Szekli. Na potrzeby Bractwa zbudowano w 1980 żaglowiec „Pogoria”. AG

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania