LASKOWSKI WIESŁAW, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Wiesław Laskowski, 2021

WIESŁAW MAREK LASKOWSKI (ur. 24 II 1978 Wejherowo), fizyk, prorektor Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Syn Zbigniewa i Krystyny. W 1997 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie, w klasie o profilu matematyczno–fizycznym. W latach 1997–2002 studiował na Wydziale Matematyki i Fizyki UG, następnie pracownik tej uczelni. Od 2007 doktor nauk fizycznych na podstawie rozprawy Nieklasyczne korelacje układów złożonych z wielu kubitów (promotor: prof. dr hab. Marek Żukowski). W latach 2009–2010 przebywał na stażu podoktorskim w grupie prof. Haralda Weinfurtera w Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium. Od 2014 doktor habilitowany w zakresie fizyki na postawie dorobku naukowego i monografii (jednotematyczny cykl publikacji) Wykrywanie, analiza i charakteryzacja nieklasycznych własności stanów kwantowych. Teoria dla eksperymentu. Od 2020 profesor tytularny.

Od 1 IX 2016 do 31 VIII 2020 prodziekan ds. nauki i rozwoju, od 1 IX 2020 do 30 XI 2020 prodziekan ds. nauki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UG. Od 1 XII 2020 prorektor UG ds. badań naukowych.

Fizyk teoretyczny, specjalista od zagadnień związanych z mechaniką kwantową, w szczególności teorii splątania kwantowego. Zajmuje się między innymi opracowywaniem efektywnych i uniwersalnych metod wykrywania splątania kwantowego przy ograniczeniach eksperymentalnych i przy braku możliwości współdzielenia układów odniesienia pomiędzy laboratoriami. Prowadzi badania przy wykorzystaniu zaawansowanych metod numerycznych, nad sposobami charakteryzacji korelacji kwantowych na potrzeby kwantowej komunikacji i metrologii kwantowej.

Autor prac publikowanych w Physical Reviev Letters. Współpracuje z naukowcami z Ludwig-Maximilians-Universität w Monachium (grupa prof. Haralda Weinfurtera) i Atommagkutató Intézet (Atomik) w Debreczynie (grupa dr. Tamása Vértesi’ego). Kierował projektami badawczymi Narodowego Centrum Nauki (programy: Sonata Bis, Harmonia) i Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (program Kolumb), a także międzynarodowym projektem we wspólnym programie Narodowego Centrum Nauki i Deutsche Forschungsgemeinschaft (Beethoven).

Od 20 V 2020 przewodniczy Radzie Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej. BM

⇦ WRÓĆ
Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania