LANGE CARL

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >
Carl Lange
Fritz Braun, Carl Lange, Die Freie Stadt Danzig, Leipzig 1929, z ilustracjami Bertholda Hellingratha

CARL LANGE (27 I 1885 Berlin Schöneberg – 29 V 1959 Brema), publicysta, poeta. Absolwent liceum w Berlinie; w 1903 roku zaciągnął się do 2. Regimentu Piechoty Artyleryjskiej w Gdańsku; uczęszczał na wykłady z literatury i sztuki na Technische Hochschule Danzig. W roku 1912 w Lipsku ukazał się tomik jego poezji, podczas I wojny światowej wydawał pismo dla żołnierzy na froncie „Borkumer Kriegszeitung”.

W 1920 opublikował w obronie feldmarszałka Augusta von Mackensena głośną książkę Der Kronprinz und sein wahres Gesicht. Założyciel i wydawca w latach 1920–1940 „Ostdeutsche Monatshefte”. Współpracował z innymi pismami gdańskimi i niemieckimi. Współzałożyciel poetyckiego stowarzyszenia Die Kogge (w 1932 zorganizował jego zjazd w Gdańsku). Autor zbiorów wierszy i książek o Gdańsku i Operze Leśnej w Sopocie (między innymi razem z Fritzem Braunem Die Freie Stadt Danzig, 1929). Od 1926 roku wydawał kalendarz „Danziger Bote”.

Tenisista (uczestnik turniejów międzynarodowych, jeden z najlepszych sportowców w II Wolnym Mieście Gdańsku), następnie działacz tenisowy. Po II wojnie światowej mieszkał w Wernigerode (strefa radziecka); szykanowany. Po roku 1950 wyjechał do Bremy; (zob. Elsa Faber). MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii