KRUPA-MALINOWSKA KRYSTYNA

Z Encyklopedia Gdańska
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

< Poprzednie Następne >

KRYSTYNA KRUPA-MALINOWSKA (ur. 15 I 1939 Wyszki koło Bielska Podlaskiego), siatkarka, medalistka olimpijska. Córka Juliana i Antoniny z domu Charko. Absolwentka liceum ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim, studiowała na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej, w 1963 roku absolwentka Wydziału Ekonomiki Portów Morskich Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie (zob. Uniwersytet Gdański). Pracowała w Centrum Naukowo-Technicznym DOKP Gdańsk.

W latach 1955–1970 zawodniczka AZS Gdańsk. Brązowa medalistka na igrzyskach olimpijskich w roku 1964 (Tokio), w 1968 (Meksyk) i na mistrzostwach świata w 1962 (Moskwa). Dwukrotna wicemistrzyni Europy: w 1963 (Konstancja) i w 1967 (Izmir). W latach 1962–1968 wystąpiła 131 razy w reprezentacji Polski.

Zasłużona Mistrzyni Sportu, odznaczona między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, trzykrotnie srebrnym i brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, w 2018 odznaczona medalem „Za zasługi dla gdańskiego sportu”. Od 1962 żona Stefana Krupy, syna Stefanii, polskiej gimnastyczki, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich w Berlinie, sportowca-pływak, magistra inżyniera, pracownika Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku.

MA

Osobiste
Przestrzenie nazw

Warianty
Widok
Działania
Partner GłównyWydawca Encyklopedii Gdańska i Gedanopedii


Partner technologiczny Gedanopedii